V loňském roce vzrostl prodej eletromobilů o 60 %. Letos růst zpomalí

Dle analytické společnosti BloombergNEF vzrost loni celosvětový prodej elektromobilů o 60 procent na 10,3 milionu vozů. V tomto roce se ale očekává výrazný pokles prodejů. Údaje zahrnují automobily s čistě elektrickým pohonem a hybridní vozy, které umožňují dobíjet baterii z elektrické sítě.

Největším trhem s elektromobily na světě v letošním roce zůstane s velkým náskokem Čína, a to i navzdory omezování státních subvencí. BloombergNEF předpokládá, že se prodej elektromobilů v Číně letos zvýší na 8 milionů z loňských 6 milionů vozů. Čína by se tak měla i nadále na globálním prodeji elektromobilů podílet více než polovinou.

V Evropě letos BloombergNEF počítá s růstem prodejů elektromobilů na 3,1 milionu z loňských 2,6 milionu vozů. V Severní Americe by se měl podle odhadů prodej zvýšit na 1,8 milionu z loňských 1,2 milionu vozů.

Společnost BloombergNEF zveřejnila, že celkový počet elektromobilů je nyní 27 milionů a do konce tohoto roku překročí hranici 40 milionů. Podíl na celosvětovém vozovém parku dosáhne 3 % oproti 1 % na konci roku 2020. (at)