Míra inflace v EU v prosinci klesla. V Česku je skoro 17 %. (Ilustrační foto).

Prosinec byl pro Evropskou unii již druhý měsíc, kdy výrazně došlo k poklesu inflace, a to na hodnotu 10,4 %. Míra inflace ale pořád zůstává výrazně nad průměrem z předchozích let. Evropský statistický úřad oznámil, že se také snížilo tempo meziročního růstu cen z říjnových 11,1 %. 

Inflace klesla v prosinci také v Česku. Dostala se na 16,8 %, je tak pátá nejvyšší z celé sedmadvacítky zemí. Eurostat zároveň potvrdil dřívější odhad prosincové inflace v eurozóně, která z listopadových 10,1 % klesla na 9,2 %.

V posledním měsíci roku 2021, kdy už ekonomika pociťovala oživení po covidové pandemii a růst cen energií, činila míra inflace v celé Unii 5,3 %. V 19 státech s euro měnou pak skončila na 5 %.

Hůře než Česko dopadlo jen Maďarsko s 25% mírou inflace, Lotyšsko s 20,7 %, Litva s 20 % a Estonsko 17,5 %. Ve všech pobaltských zemích, stejně jako v Česku, inflace ale klesla – v případě České republiky to bylo oproti listopadu o čtyři desetiny bodu. Výrazný pokles inflace hlásí Německo, kde spadla o 1,7 bodu na 9,6 %.

Mezi země s nejnižší mírou inflace v posledním měsíci roku patřilo Španělsko 5,5 %, Lucembursko 6,2 % a Francie 6,7 %.

Pokles inflace během prosince zaznamenalo celkem 22 členských států Evropské unie, ve dvou stagnovala a ve třech vzrostla.V eurozóně k největšímu nárůstu inflace s podílem 2,88 procentního bodu přispěly potraviny, tabák a alkohol. Za nimi následovaly energie s 2,79 bodu, služby s 1,83 bodu a neenergetické průmyslové zboží s 1,70 bodu. (at)