Růst ekonomiky Číny zpomalil na 3 procenta. Mohou za to přísná covidová opatření státu. (Ilustrační foto).

Růst ekonomiky Číny v loňském roce zpomalil meziročně na 3 procenta. Mohou za to zejména přísná proticovidová opatření státu. Oproti roku 2021 byl růst čínské ekonomiky v roce 2022 nižší o 5,1 procentního bodu. Výsledek také zaostává za oficiálním cílem na rok 2022, který komunistická strana Číny naplánovala na zhruba 5,5 procenta.

Za pomalejší růst čínské ekonomiky mohou vládní omezení vyplývající z čínské nulové tolerance nákazy covidem-19, která držela miliony lidí doma. Dalším důvodem je propad na trhu s nemovitostmi.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 čínský HDP rostl o 2,9 procenta, tedy o 1 procentní bod pomaleji, než v předchozím tříměsíčním období.

Výsledek posledního čtvrtletí loňského roku však byl lepší, než očekávali analytici, kteří předvídali pomalejší meziroční růst o 1,8 procenta.

Tříprocentní růst čínské ekonomiky za rok 2022 je kromě roku 2020, kdy udeřila pandemie covidu-19, nejslabším za téměř půlstoletí.

Čína je po Spojených státech druhou největší ekonomikou světa.

Předpovědi růstu čínské ekonomiky pro rok 2023 se pohybují těsně pod 5 procenty. Čínská vláda v prosinci 2022 zrušila přísná pandemická opatření, která omezovala pohyb obyvatel a narušovala dodavatelské řetězce.

Německá ekonomika v roce 2022 vzrostla o 1,9 procenta. V letošním roce má však nejsilnější evropská ekonomika mírně klesnout. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce zvýšil o 1,9 % a to i navzdory dopadům ruské invaze na Ukrajinu.

Ekonomika Evropské unie (EU) stagnuje. Ve 3. čtvrtletí 2022 vzrostla podle sezonně přepočtených údajů o 0,4 procenta. Dříve uváděnou hodnotu růstu hrubého domácího produktu (HDP) sedmadvacítky tak zvýšil o dvě desetiny bodu.


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Německá ekonomika loni vzrostla o 1,9 procenta. Letos však má mírně klesnout

Ekonomika Evropské unie stagnuje: Ve 3. čtvrtletí vzrostla o 0,4 procenta