Světové ceny potravin v loňském roce vzrostly o 14 procent na rekordně vysokou úroveň. (Ilustrační foto)

Světové ceny potravin v loňském roce vzrostly o 14 procent na rekordně vysokou úroveň. V prosinci však potraviny devátý měsíc za sebou zlevnily. Informovala o tom mezinárodní Organizace pro výživu a zemědělství (FAO).

Index cen potravin FAO, který sleduje mezinárodní ceny globálně obchodovaných potravinářských komodit, dosáhl loni v prosinci v průměru 132,4 bodu ve srovnání s revidovanými rovnými 135 body za listopad roku 2022.

Snížení hodnoty indexu je způsobeno poklesem mezinárodních cen rostlinných olejů, obilovin a masa, což převážilo nad mírným růstem cen cukru a mléčných výrobků.

Srovnávací index byl v průměru 143,7 bodu, což je o 18 bodů neboli o 14,3 procenta více než v roce 2021, uvedla FAO s tím, že jde o nejvyšší hodnotu od roku 1990, kdy se tato statistika začala poprvé evidovat.

Index za celý rok vzrostl, přestože v prosinci se už devátý měsíc za sebou snížil. Tím se vzdálil měsíčnímu rekordu z března, kdy se po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu dostal na rekordních 159,7 bodu.

Světové ceny potravin zaznamenaly rekord i v roce 2021, meziročně se ceny tehdy zvýšily o 28,1 procenta. Souhrnný index za celý rok 2021 činil v průměru 125,7 bodu. Ke zvýšení cen došlo ve všech kategoriích a to z důvodu neúrody a vysoké poptávky. (sfr)