Japonsko oznámilo masivní zbrojení. Chce mít 3. nejsilnější armádu světa proti Číně. (Ilustrační foto)

Japonsko oznámilo záměr zapojit se razantně do závodů ve zbrojení. Na zbrojení chce dát v příštím roce rekordní sumu peněz tak, že Japonsko v obranných výdajích předstihnou jen USA a Čína. Země vycházejícího slunce představilo pětiletý plán výdajů na zbrojení za v přepočtu 7,3 bilionu korun. Reaguje tím na nebezpečí invaze Číny na Tchaj-wan a situaci vzniklou invazí Ruska na Ukrajinu.

Cílem je vytvořit podmínky k tomu, aby země dokázala vést dlouhodobý vojenský konflikt.

Japonsko bude investovat do pořízení střel s doletem do Číny.

Pětiletý plán mimo jiné zahrnuje i nákupy útočných a průzkumných dronů, střely na obranu proti balistickým raketám, satelitní komunikační zařízení, helikoptéry a stíhačky Lockheed Martin F-35. Japonsko také počítá s pořízením ponorek a válečných lodí.

Japonsko po porážce ve druhé světové válce přijalo ústavu, v níž se vzdalo práva vést válku a pořizování prostředků k tomu určených.

Nyní však japonská vláda hodlá v rámci nového plánu mimo jiné i pořídit velké množství munice a náhradních součástek, rozšiřovat přepravní kapacity či vyvinout prostředky ke kybernetickému boji.

Japonský premiér Fumio Kišida tento záměr obhajoval jako odpověď na „různé bezpečnostní hrozby, jimž čelíme“.

Kišidova vláda se po invazi Ruska na Ukrajinu obává toho, že by Čína mohla napadnout Tchaj-wan. Útok na tento ostrovní stát by Japonsko ohrozil jednak vojensky a jednak ekonomicky, neboť by znemožnil dodávky ropy či polovodičů. (sfr)


Více o tématu zbrojení čtěte ZDE: USA dají v příštím roce na zbrojení téměř 20 bilionů korun: Sněmovna schválila rozpočet