Petrochemický holding ORLEN Unipetrol za letošní první tři čtvrtletí navýšil čistý zisk o 508 procent. (Ilustrační foto)

Petrochemický holding ORLEN Unipetrol za letošní první tři čtvrtletí navýšil čistý zisk o 508 procent na 2,616 miliardy zlotých (13,6 miliardy korun). Tržby stouply o 82 procent na téměř 30 miliard zlotých (156 miliard korun). 

Polská společnost PKN ORLEN, která je majitelem podniku, o tom informovala v tiskové zprávě.

V samotném třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně vzrostl o 455 procent na 1,126 miliardy zlotých (přibližně 5,85 miliardy korun) a tržby stouply o 77 procent na téměř 11,4 miliardy zlotých (asi 59,3 miliardy korun).

Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu.

Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně.

Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN Benzina v Česku a na Slovensku. V Česku ORLEN Benzina provozuje 427 stanic a je největším řetězcem.

Na Slovensku je ORLEN Benzina od svého vstupu v roce 2019 jedním z nejrychleji rostoucích řetězců a v současnosti má ve své síti již 24 stanic.

Skupina ORLEN Unipetrol patří mezi největší firmy v České republice a zaměstnává téměř 5 000 lidí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. (pel)