Reálné mzdy v ČR klesají nejvíce mezi zeměmi OECD a rovněž i v dosavadní samostatné historii, ukázala analýza společnosti Cyrrus. (Ilustrační foto)

Reálné mzdy v ČR klesají nejvíce mezi zeměmi OECD a rovněž i v dosavadní samostatné historii. K udržení loňské životní úrovně bude letos v tuzemsku chybět zhruba 170 miliard korun. Ukázala to analýza společnosti Cyrrus.

Z té mj. vyplynulo, že reálné mzdy ve třetím čtvrtletí klesly o 8,9 procenta, za celý rok to bude o 8,3 procenta, a to především kvůli vysoké inflaci.

Podle analytika společnosti Cyrrus Víta Hradila bude průměrnému českému zaměstnanci, který pracuje na plný úvazek, za celý rok 2022 k dosažení předchozího životního standardu scházet 40 tisíc korun, tedy 3 300 korun měsíčně. Reálná kupní síla se tak vrátí zpět v čase do roku 2018.

Zmínil dále, že objem mezd, který by čeští zaměstnanci v roce 2022 museli dostat navíc, aby si zachovali životní úroveň z roku 2021, dosahuje 170 miliard korun.

Hlavními důvody jsou podle Hradila rusko-ukrajinská válka a z ní vyplývající geopolitický konflikt mezi Západem a samotným Ruskem, a důsledky pandemie covidu-19.

V souvislosti s chudnutím obyvatel společnost Cyrrus ve své analýze rovněž očekává, že v letech 2022 až 2024 naroste počet krádeží, spotřeba alkoholu, počet rozvodů, sebevražd i mladistvých mimo školu. (pel)