Primoco UAV oznámil nový prodej 5 bezpilotních letounů za 3,65 milionu eur. (Ilustrační foto: Primoco UAV SE)

Podpis nového kontraktu na dodávku celkem 5 bezpilotních letounů Primoco UAV One 150 pro evropského klienta v souhrnné hodnotě 3,65 milionu eur oznámil český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV SE.

Oznámení nové objednávky přichází jen týden poté, co společnost Primoco UAV SE informovala o prodeji 8 bezpilotních letounů One 150 mimoevropskému zákazníkovi, a to s opcí na dalších 16 letounů.

Již v říjnu 2022 přitom společnost prodala dva letouny zákazníkovi v Evropě.

Celková hodnota všech kontraktů v druhém pololetí 2022 představuje více než 12 milionu eur (300 milionu korun). Akcie společnosti od začátku roku posílily o téměř 12 % na pražské burze cenných papírů, trh PX Start.

„Společnost po sedmi letech tvrdé práce trpělivých kolegů hlasí zisk. Vývoj, výroba a certifikace bezpilotního letounu není zcela jednoduchý úkol. Mám o to více radost, že jsme k tomu nepotřebovali ani korunu dotací či bankovních úvěrů. Brzy zase něco oznámímíme,“ řekl Ladislav Semetkovský, generální ředitel a majoritní akcionář.

Česká společnost Primoco UAV SE vyvíjí a vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150, schopné létat zcela nezávisle podle naprogramovaných letových plánů. Klíčovými vlastnostmi letadla jsou jeho velikost, maximální vzletová hmotnost 150 kg, výdrž 15 hodin, dolet 1 800 km, cestovní rychlostí 120 km/h, užitečné zatížení 30 kg a plně automatický vzlet a přistání.

Společnost se zaměřuje na civilní a vojenské letecké aplikace, zejména v oblasti energetiky, pohraniční a pobřežní bezpečnosti, monitorování požáru a pátracích a záchranných operací.

Letadla společnosti jsou v provozu na čtyřech kontinentech. Primoco UAV je veřejně obchodovatelná společnost na pražské burze cenných papírů na trhu PX START. (pel)