Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce chybějící peníze ve zdravotnictví získat zavedením připojištění. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce chybějící peníze ve zdravotnictví získat zavedením připojištění. Považuje to za lepší řešení než zvyšování daní. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Možnost připojištění by se podle něj musela zavést postupně, nový systém by mohl začít fungovat od roku 2025 nebo 2026.

„Máme dvě možnosti: buď systematicky zvyšovat daně a ty peníze dávat do zdravotnictví, nebo umožnit těm, kteří mají zájem o sebe víc pečovat, zúčastňovat se preventivních programů a chodit na screeningy nějakou formou bonusu a současně formou připojištění,“ řekl.

V té souvislosti zmínil Švýcarsko nebo Rakousko, kde se podle něj systém osvědčil. Poukázal také na to, že v některých zemích západní Evropy je na jeho financování víc zdrojů.

„Zavedení by muselo být pozvolnější, muselo by postupně nabíhat a musí tam být totální svoboda. Nesmí tím dojít k žádnému zhoršení péče,“ zdůraznil.

Válek o možnosti zavedení nadstandardů ve zdravotnictví hovořil už před dvěma týdny na programové konferenci TOP 09, následně však uvedl, že konkrétní návrh nyní nepřipravuje a svým příspěvkem chtěl vyvolat diskusi ve straně.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek tomu, že by se mohlo zavést připojištění ve zdravotnictví, nevěří.

Základem podle něj je si uvědomit, že současný standard je velmi široký, a není se tedy na co připojišťovat. Připojištění by podle Kubka mělo smysl jen v případě, že by se snížil standard, což ale Válek vyloučil. (pel)