Snížením teploty vytápění i ohřevu vody o 1 stupeň v bojleru lze ušetřit tisíce korun ročně. (Ilustrační foto)

Obavy z letošní topné sezony přiměly většinu lidí k úvahám o úsporách. A protože nejvýrazněji je možné šetřit tam, kde se energie spotřebuje nejvíce, pozornost zaměříme na topení a ohřev vody v bojleru. V tomto tipu na úsporu vyčíslíme, kolik ušetříte snížením intenzity vytápění nebo správným nastavením bojleru. Také vám poradíme, jaká je vhodná teplota v jednotlivých místnostech vaší domácnosti.

Snížením teploty o 1 °C můžete ušetřit v domácnosti 6 procent energie

Nejvíce energie spotřebují domácnosti na topení, téměř 70 % z celkové spotřeby. Snížením teploty vytápění o 1 °C lze ušetřit 6 % energie. Domácnost s roční spotřebu 12 MWh (v distribuční zóně GasNet) zaplatí s ceníkem Plyn z první ruky – Ceník se stropem celkem 43 203 Kč.

Při snížení teploty o 1 °C může domácnost snížit svou spotřebu o 0,72 MWh, tedy na roční spotřebu 11,28 MWh. Při této spotřebě zaplatí stejná domácnost ročně 40 828 Kč a může tak uspořit až 2 379 Kč za rok.

I malé snížení teploty tak znamená velké plus. V obývacím pokoji, kuchyni a v ložnici by měla stačit teplota vytápění 20 °C. Pouze v koupelně je doporučovaná teplota vyšší, a to až 24 °C. V chodbách a šatnách můžete topit jen velmi málo, místnosti se většinou vyhřejí od ostatních pokojů. Doporučovaná teplota pro šatny a chodby je 15 °C.

Oproti jiným zemím je u nás zvykem přetápět tak, abychom i v zimě mohli chodit doma „v krátkém rukávu“. Díky přehodnocení vlastního tepelného komfortu můžete letos na podzim a v zimě ušetřit nemalé peníze.

Nastavením správné teploty ročně můžete ušetřit až 6 700 korun ročně

Regulovali jste někdy teplotu, na kterou váš bojler vyhřívá vodu? Teď přišel ten správný čas, kdy začít. Mnoho českých domácností své bojlery zbytečně přehřívá s cílem mít vždy k dispozici dostatek teplé vody. Doporučená teplota je s ohledem na nebezpečí množení bakterie legionelly 50 a více stupňů Celsia, maximálně však 65 °C.

Díky snížení teploty v bojleru také snížíte jeho celkovou spotřebu k ohřevu vody. V tabulce níže je zobrazeno, o kolik se může snížit spotřeba elektrického bojleru při změně teploty o 10 °C v různých objemech bojlerů.

Průměrně člověk spotřebuje denně zhruba 60 litrů teplé vody. U čtyřčlenné rodiny je to až 240 litrů teplé vody za den. K ohřevu 240 l vody na 55 °C spotřebuje denně elektrický bojler okolo 12,8 kWh. Při této spotřebě vydá čtyřčlenná rodina na ohřev teplé vody ročně až 30 050 Kč s DPH (v distribuci ČEZ).

V případě ohřevu vody na 65 °C se spotřeba bojleru zvýší na 15,66 kWh. Při této spotřebě vyjde čtyřčlennou rodinu roční ohřev vody až na 36 765,41 Kč s DPH. (v distribuci ČEZ).

Při snížení teploty na ohřev vody o 10 °C může čtyřčlenná rodina dosáhnout roční úspory až 6 714 Kč s DPH.

V uvedeném příkladu může domácnost díky regulaci teplot v místnostech a bojleru tedy při stávajících cenách plynu (3 025 Kč za MWh) a elektřiny (6 050 Kč za MWh) ušetřit až 9 093 Kč za rok. (pel)