Tři čtvrtiny Čechů očekávají pomoc s financováním bydlení od státu, ukázal průzkum Ipsos. (Ilustrační foto)

Tři čtvrtiny Čechů očekávají pomoc s financováním bydlení od státu. Celkem 73 % lidí v ČR se obává rostoucích nákladů na bydlení. Stavební spoření využívá třetina Čechů, další třetina ho využívala v minulosti. Zjištění vyplývají z výzkumu agentury Ipsos realizovaného pro Asociaci českých stavebních spořitelen zaměřeného zejména na téma bydlení a jeho financování.

Češi se obávají rostoucích nákladů zejména u energií (93 %), potravin a spotřebního zboží (92 %) a pohonných hmot (81 %). Tři čtvrtiny populace (73 %) se obávají rostoucích nákladů na bydlení či nedostupnosti bydlení.

Obavy Čechů potvrzují i data Českého statistického úřadu, podle kterých byl meziroční nárůst cen v kategorii Bydlení 24,9 %, tedy druhý nejvyšší hned po kategorii Stravování a ubytování (25,3 %; zdroj ČSÚ, září 2022).

Lidé proto očekávají také pomoc od státu. Tři čtvrtiny souhlasí, že by stát měl v následujících letech pomáhat domácnostem s financováním bydlení, a to různými způsoby.

U financování nového bydlení zejména zastropováním sazeb na hypotékách, zvýšením dostupnosti sociálního bydlení a podporou výstavby nových bytů.

U stávajícího bydlení Češi očekávají podporu od státu zejména v zastropování cen energií a poskytnutí příspěvku na bydlení a na energie.

Snížení či zrušení státní podpory výrazně snižuje zájem o stavební spoření

Jednou z možných forem podpory financování bydlení je i stavební spoření, které v současné době využívá třetina populace, další třetina populace ho využívala v minulosti.

Nejčastějším účelem, ke kterému lidé prostředky ze stavebního spoření využili nebo plánují využít, je řešení bydlení.

Celkem 6 z 10 lidí, kteří stavební spoření již ukončili, získané prostředky využilo na nákup či rekonstrukci nemovitosti nebo pořízení vybavení domácnosti.

Asi desetina stavební spoření využila jako finanční rezervu, necelá desetina jako spoření pro děti.

Ke stavebnímu spoření lze v současné době získat státní podporu až 2000 Kč za rok. Pokud by byla státní podpora poskytovaná v současné výši, o sjednání stavebního spoření by měla zájem téměř polovina populace (49 %).

Pokud by byla stanovena podmínka využití úspor na náklady spojené s bydlením, byl by zájem o něco nižší (41 %).

S klesající mírou státní podpory významně klesá i zájem o stavební spoření. Při poloviční výši příspěvku, tj. maximálně 1000 Kč za rok, by o stavební spoření mělo zájem 24 % lidí, bez státní podpory pouze 16 % lidí.

Až 7 z 10 Čechů souhlasí s tím, že by měla být zachována státní podpora stavebního spoření ve výši až 2 000 Kč za rok.

Více než polovina Čechů je také přesvědčena, že díky stavebnímu spoření mají k dispozici úvěry, které v jiných institucích nedostanou.

Polovina Čechů také vidí ve stavebním spoření vhodný nástroj pro snížení energetické náročnosti bydlení (možnost investice do fotovoltaiky, tepelných čerpadel apod.)

Výzkum byl realizován na přelomu srpna a září 2022 na reprezentativním vzorku internetové populace ČR starší 18 let. Celkem se ho zúčastnilo 1 039 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz.

Zadavatelem výzkumu byla Asociace českých stavebních spořitelen. (pel)