Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) neplánuje další zmrazení platů ústavních činitelů. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) neplánuje další zmrazení platů ústavních činitelů. Politici a soudci si tak od ledna 2023 polepší o desítky tisíc korun, a to v době, kdy raketově rostou ceny a většina lidí si musí utahovat opasky. Inflace v září 2022 zesílila na 18 procent. 

Informoval o tom deník Právo.

Jurečka argumentoval tím, že už nyní je zmrazení, které proběhlo v únoru letošního roku, předmětem žaloby u Ústavního soudu.

Platy vysokých činitelů byly zmrazeny v roce 2021 kvůli pandemii covidu-19. Letos v lednu pak obě komory parlamentu podpořili další zmrazení, ale ohradila se proti tomu část soudců.

Podle zjištění deníku hrubý měsíční plat řadového poslance bez dalších funkcí se v případě schválení návrhu od ledna zvedne z 90 800 na 102 tisíc korun plus paušální náhrady v rozpětí 53 100 až 72 100 korun.

Plat premiéra a předsedů Sněmovny i Senátu vzroste z 243 tisíc korun na 274 tisíc korun plus náhrady.

Ministr si přijde měsíčně na 195 300 korun. Prezident bude od ledna brát 341 tisíc a k tomu 317 tisíc náhrady.

Kromě toho se Jurečka chystá navrhnout, aby se zvýšily platy i komunálním politikům, které jsou zmrazené už třetím rokem. (pel)