Ministři EU schválili přerozdělování zisků energetických společností. Omezí se i spotřeba elektřiny. (Foto: Twitter J. Síkela)

Ministři členských zemí Evropské unie (EU) se na jednání dohodli na konečné podobě návrhu Evropské komise (EK) na řešení vysokých cen energií. Schválili přerozdělování zisků energetických společností. Omezí se i spotřeba elektřiny.

Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

„Zásadním opatřením je zavedení dočasného stropu na příjmy výrobců elektřiny, kteří používají levnější zdroje než plyn, na 180 eurech za megawatthodinu. Příjmy nad tímto prahem mohou členské státy využít k financování opatření, která povedou ke snížení nákladů na energie pro domácnosti. Toto opatření by mělo přesměrovat celkem až 120 miliard EUR zisků producentů elektřiny směrem k domácnostem EU,“ uvedl ministr Jozef Síkela (STAN).

U malých a středních firem, tedy společností do 1,25 miliard korun obratu a 250 zaměstnanců, se ministři shodli na umožnění výjimky z pravidel veřejné podpory a odsouhlasili možnost cenové intervence také pro tuto skupinu zákazníků, bez ohledu na to, v jakém oboru podnikají.

„To pro ně znamená předvídatelnost, jistotu, možnost plánovat, ocenit svoje výrobky, a to minimálně na celý příští rok 2023. Těší mě, že se podařilo tento návrh vyjednat,“ dodal Síkela s tím, že ze strany Komise obdržel příslib také toho, že brzy rozhodne o prodloužení a rozšíření tzv. dočasného krizového rámce na pomoc větším podnikům postiženým ruskou agresí proti Ukrajině.

Ministři se shodli také na omezení spotřeby elektřiny napříč EU. Stanovili dobrovolný celkový cíl snížení spotřeby elektřiny o 10 procent a povinný cíl snížení spotřeby elektřiny o 5 procent v tzv. špičkových hodinách. Ty mají dohromady tvořit desetinu zimních měsíců a jejich výběr je stejně jako konkrétní úsporná opatření na rozhodnutí jednotlivých zemí Unie.

Podle odhadů Evropské komise by mohlo odebírání příjmů za levnější elektřinu v kombinaci s příspěvky od sektoru fosilních paliv přinést do rozpočtů unijních zemí až 140 miliard eur (přes 3,4 bilionu korun).

Dalším odsouhlaseným opatřením je solidární příspěvek společností ze sektoru fosilních paliv. Tento příspěvek dosáhne minimální výše 33 procent z nadměrných zisků. I tyto prostředky budou plně využity na podporu spotřebitelů v jednotlivých členských státech.

Kromě toho ministři také vyzvali Evropskou komisi k urychlenému předložení několika dalších opatření, která by řešila vysoké ceny plynu a jejich vliv na ceny elektřiny. Tato opatření by mohla zahrnovat například zavedení cenového stropu na dovážený plyn nebo nový evropský index paralelní k TTF, který by lépe odrážel situaci na světovém trhu. (pel)