Ministr Blažek: "Pokud vláda nevyřeší krizi v energetice, stejně tady dlouho nebude." (Ilustrační foto - redakční koláž)

Česku kvůli energetické krizi hrozí politická revoluce a svržení vlády, varoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Pokud se nynější energetická krize nevyřeší, mohl by být ohrožen politický systém země, řekl poslancům Blažek. Podle něho je dokonce ohrožena existence Evropské unie.

Blažek souhlasí se stanovením maximálních cen energií a hodlá hledat řešení, aby to bylo právně možné.

Ministr tak reagoval na návrhy některých opozičních poslanců, podle nichž by se Sněmovna měla na nynější schůzi přednostně zabývat opatřeními proti rostoucím cenám energií.

Blažek podotkl, že situaci pokládá za ještě horší, než jak ji popisuje opozice. Společenská situace a atmosféra je podle něho nejdramatičtější od roku 1989.

„Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země. Pokud se nenajde celoevropské řešení, tak je dokonce ohrožena Evropská unie jako taková,“ uvedl a varoval před možnou revolucí.

Za jediné řešení označil zastropování cen, byť jde podle něho o složitější problém.

„Nebudu dělat teď nic jiného než nacházet takové právní řešení, aby to šlo,“ zdůraznil Blažek.

S tím, že stát prý nemusí určit cenovou hladinu, ale jen ohraničit marže výrobců a obchodníků. Nemusely by pak podle ministra vznikat spory o náhradu škod, protože – podle jeho názoru –  na zisk neexistuje právní nárok.

„Pokud vláda nevyřeší krizi v energetice, stejně tady dlouho nebude,“ konstatoval také Blažek.

Premiér Fiala tvrdí, že vláda již jedná o celoevropském stanovení maximálních cen i variantách transformace energetické skupiny ČEZ. Žádné z navrhovaných opatření ale podle předsedy vlády nemá rychlé a jednoduché řešení.

VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Krajští hejtmani dramaticky varovali před úplným kolapsem energetického trhu v Česku