Hejtmani požadují zavedení regulace cen elektřiny a plynu pro domácnosti. (Ilustrační foto)

Hejtmani dramaticky varovali před úplným kolapsem energetického trhu v Česku. Jako řešení požadují zavedení regulace cen elektřiny a plynu pro domácnosti. Asociace krajů (AK) k tomu vyzvala vládu s tím, že by k regulaci měla přistoupit od začátku roku 2023.

Informoval o tom jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

„Nárůst cen je tak skokový, že už se nedá mluvit o krizi, ale o kolapsu. Pokud některé komodity tak skokově zdraží, jedná se o kolaps trhu,“ prohlásil Kuba.

„Tahle situace vznikla proto, že jsme ve válce, a když jsme ve válce, nemůžeme rezignovat na to, že budeme bojovat. Rusko využívá plyn jako zbraň,“ dodal.

Podle asociace by vláda měla určit státního obchodníka s energií, jemuž by ji firmy musely prodat.

Je to řešení pro školy, nemocnice i domovy seniorů, řekl Kuba.

Vláda by podle něho měla směřovat k tomu, že získá stoprocentní podíl ve výrobních kapacitách ČEZ. K tomu by měla využít peníze ze sektorové daně nebo tím, že by zdanila každou vyrobenou megawatthodinu, řekl Kuba.

Všechny návrhy AK označil Kuba za přechodná řešení.

Návrhy, na nichž se shodla Asociace krajů, nebudou podle Kuby „dramaticky finančně zatěžující.“ Opatření, jež asociace navrhla, by měla zabránit tomu, aby kolabovaly české firmy a aby vznikla velká nezaměstnanost.

Stát by měl podle Kuby řešit situaci domácností, veřejného sektoru a firem.

„Náš návrh pro řešení domácností je, že by vláda měla od tarifu, který byl zvolen, přejít od začátku roku k regulované ceně. Nikdo nebude platit víc, než by měla vláda definovat, kolik koncový zákazník zaplatí.“

„Nemuseli bychom dotovat domácnosti, které mají ceny elektřiny pod tou (regulovanou) cenou, dotace by nesměrovala všude. Musí se to udělat u elektřiny i plynu. Dotovalo by se prvních 75 procent obvyklé spotřeby v tom domě,“ řekl Kuba.

Dotace by nešla na rekreační objekty, vysvětlil.

Jako řešení pro veřejný sektor navrhla AK, aby vláda určila státního obchodníka s energií. Měl by zákonem uloženo, že může nakoupit a že firmy mu musí prodat deset patnáct procent své produkce. Pomohlo by to podle Kuby školám, nemocnicím, domovům pro seniory, naopak podpora by nešla bazénům.

Další návrh je evropský. Kuba zmínil Španělsko a Portugalsko, které si definovaly nejvyšší přijatelnou cenu plynu a vše, co je nad ní, dotují.

Toto řešení by měla přijmout podle AK celá Evropa nebo Německo.

„Je to systém, který je velmi funkční, a dopad na zákazníka je minimální,“ řekl Kuba.

Téměř všechny kraje jsou v situaci, v níž meziročně zaplatí za elektřinu mnohonásobně více než letos, a to v řádech stovek milionů korun. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Volání po regulaci cen energií v Česku sílí. Požaduje jej už i prezident Miloš Zeman