V letošním roce se má v Česku zprovoznit 25 km nových dálnic. (Ilustrační foto)

V letošním roce se má v Česku zprovoznit 25 km nových dálnic, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání na ministerstvu dopravy, které vede Martin Kupka (ODS). V příštím roce se má dokončit dalších více než 40 kilometrů dálnic. V současnosti se v ČR buduje celkem 239 kilometrů dálnic a silnic I. třídy.

Předseda vlády Fiala zahájil na ministerstvu dopravy sérii bilančních rozhovorů. S šéfem resortu dopravy Kupkou diskutovali zejména o zlepšení infrastruktury v Česku, o dostavbě klíčových komunikací a o situaci v železniční dopravě.

Podle Fialy je nyní rozestavěno celkem 150 kilometrů na „zelené louce“. Jde například o úseky D4 z Příbrami do Písku, D3 z Českých Budějovic směrem k Rakousku, D55 z Uherského Hradiště nebo D35 u Mohelnice.

Na železnici ministerstvo připravuje výstavbu vysokorychlostních tratí, které jsou podle Fialy klíčové pro udržení konkurenceschopnosti Česka.

Premiér Fiala s ministrem Kupkou řešil také aktuální problematický stav provozu na železnici, kde kvůli některým stavbám na hlavních tratích nabírají vlaky velká zpoždění.

„V pátek se sejde správní rada Správy železnic, která bude jednat o systémových krocích, aby nedocházelo ke zpoždění,“ zdůraznil Kupka.

Změny se podle něj budou týkat například odměňování managementu. Situace by se měla zlepšit na konci letošního září, kdy má být dokončena modernizace trati Velim–Kolín na prvním železničním koridoru.

Kupka po nástupu do funkce loni v prosinci uvedl, že chce v následujících čtyřech letech postavit až 200 kilometrů nových dálnic. Prioritou jsou dostavba Pražského okruhu, dálnice D1 a zmíněná D35. Plánované investice do dopravní infrastruktury by měly podle ministra výrazně přesahovat 100 miliard korun za rok. (sfr)