Prezident republiky Miloš Zeman podepsal zákon o tzv. úsporném tarifu. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal zákon o tzv. úsporném tarifu, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Informoval o tom Hrad. Půjde o dotaci ze státního rozpočtu ve prospěch dodavatelů energií, kterou bude stát vyplácet automaticky a nebude o ni nutné žádat. Podle některých odborníků však plošné dotování nemá smysl. Tvrdí, že nepřispěje k úsporám, ale naopak může spotřebu zvýšit.

Podepsaná novela energetického zákona má vstoupit v účinnost den po svém vyhlášení ve sbírce zákonů. O tom, jak bude pomoc konkrétně vypadat, rozhodne následně vláda.

Z veřejných zdrojů na to padne celkem 30,6 miliard korun. Z vyčleněné sumy vláda rozdělí 3,6 miliardy korun mezi domácnosti s domovními kotelnami, které původně v programu podpory nebyly zahrnuty.

MPO má řešení i pro odběratele tepla z tepláren, kteří také původně do státní podpory nebyli zahrnuti.

Tarif se nebude vztahovat na chaty a chalupy, dobíjení elektromobilů, vytápění z tepláren ani firem. Pokud některá domácnost využívá více zdrojů, tak získá příspěvek dvakrát.

Naproti tomu o příspěvek na teplo budou muset žádat například společenství vlastníků nebo družstva. Bude se to týkat tepla z centrálního zásobování nebo z domovních kotelen. Horní hranice příspěvku v obou případech bude 30 tisíc korun.

Podle některých odborníků však plošné dotování nemá smysl. Tvrdí, že nepřispěje k úsporám, ale naopak může spotřebu zvýšit. (pel)