Central Group v Praze za 10 let postavil bydlení pro 16 tisíc lidí. (Foto: Central Group)

V Praze se od roku 2012 do konce loňského roku dokončilo v bytových domech více než 40 tisíc nových bytů. Za deset let tak v 1,5milionové metropoli vzniklo nové bydlení pro zhruba 84 tisíc lidí. Každý pátý dokončený byt na trhu byl od největšího českého rezidenčního stavitele Central Group.

Central Group v Praze od roku 2012 do konce roku 2021 dokončil přes 7 500 nových bytů a dalších zhruba 1 500 aktuálně staví v celých nových čtvrtích. Na dokončených nových bytech v metropoli se podílí jednou pětinou. Celkem pak v Praze připravuje více než 30 tisíc bytů na 1,5 milionu m2 pozemků.

„Je příjemné vědět, že jen za posledních 10 let jsme vytvořili nový domov pro zhruba 16 tisíc lidí. Za celých 28 let, co jsme na trhu, pak díky nám nově bydlí už více než 40 tisíc lidí. To je jako bychom za tu dobu vytvořili bydlení pro město velikosti Říčan, potažmo Mladé Boleslavi,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.


Central Group – Aktuální nabídka: Honosné názvy developerských projektů neodrážejí realitu


Polovina všech bytů dokončených v posledních 10 letech je v Praze 9, 5 a 4

Nejvíce nových bytů se v poslední dekádě dokončilo v Praze 9, 5 a 4. Jde o městské obvody, které se dlouhodobě nejrychleji rozvíjí. Jedná se totiž o oblasti s velkým počtem rozvojových ploch, především brownfieldů. Celkem se tu za 10 let postavilo přes 22 tisíc bytů, tedy více než polovina všech dokončených bytů v bytových domech v Praze.

Zdroj: ČSÚ, Central Group

Central Group dokončil tři projekty s téměř 700 byty

Praha 5 patří mezi nejvyhledávanější místa k bydlení v Praze. Central Group se v této části Prahy podílí na nové výstavbě ze zhruba 35 %. Nyní zde dokončil velký projekt Park Zličín s celkem 526 byty.

Zdroj: Central Group

„Je radost vidět, jak domy v našich projektech rostou. Aktuálně jsme v Praze čerstvě dokončili tři nové projekty s celkem 700 byty, do nového se tak může stěhovat zhruba 1.500 lidí. Kromě Parku Zličín, který je náš největší projekt v Praze 5, je to Park Zahradní Město II v Praze 10 a Libeňský park v Praze 8,“ uvedla Tomášková.

Aktuální vývoj na trhu – nabídka bydlení bude mírně růst

Na trhu je nejméně nových bytů v novodobé historii. Zájem o ně byl totiž loni rekordní a nabídka se téměř vyprodala. Letos by nabídka nového bydlení v Praze měla vzhledem k většímu objemu nově povolených bytů v minulém roce mírně růst.

Nadále ale nebude schopna pokrýt poptávku. Část bytů z trhu navíc stále bude odčerpávat sílící segment nájemního bydlení, takže se do prodeje ani nedostanou.

Projekt Libeňský park přímo u metra B Palmovka nabízí 95 dokončených moderních bytů


Další objektivní informace o vybraných developerských projektech se v deníku BYZNYS NOVINY dočtete na stránce „DEVELOPERSKÁ DYSTOPIE“.


Povolení plánovaných bytů by trvalo 30 let

Hlavním důvodem prohlubujícího se deficitu nových bytů v Praze je jejich pomalé povolování.

„V Praze je v přípravě více než 134 tisíc nových bytů, to je bydlení pro zhruba 280 tisíc lidí. Všechny tyto byty by ale současným tempem trvalo povolit více než 30 let,“ vysvětlila Tomášková.

Loni se v Praze prodalo 7.450 nových bytů, to je historicky nejvíce. Letos by se podle odhadů mělo prodat maximálně 5.000 bytů, tedy zhruba o třetinu méně. Výrazně totiž ubylo kupujících na hypotéku a také cizinců.

Zdroj: Analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska


Další objektivní informace o vybraných developerských projektech se v deníku BYZNYS NOVINY dočtete na stránce „DEVELOPERSKÁ DYSTOPIE“.