Zastavení dodávek ruského plynu může srazit unijní HDP až o 1,5 %, odhadla Evropská komise. (Ilustrační foto)

Zastavení dodávek ruského plynu do Evropské unie by mohlo potenciálně snížit její hrubý domácí produkt (HDP) až o 1,5 procenta, pokud bude příští zima chladná a region nepřijme preventivní opatření k úspoře energie. Odhaduje to Evropská komise (EK) v nové prognóze. 

Komise počítá, že v případě průměrné zimy by omezení dodávek plynu z Moskvy snížilo HDP o 0,6 procenta až 1 procento.

Výkonná složka EU plánuje dát členským státům soubor doporučení – včetně omezení používání vytápění a chlazení a některých tržních opatření – s cílem zmírnit dopad možného úplného přerušení dodávek ze strany Ruska.

„Koordinovaná reakce EU před zimou a solidarita mezi členskými státy by omezila negativní dopad na HDP a pracovní místa,“ citovala média z dokumentu „Save gas for a safe winter (Šetřete plynem pro bezpečnou zimu)“.

Odhaduje se, že přijetí včasných opatření ke snížení poptávky v případě průměrné zimy by mohlo omezit negativní dopad přerušení dodávek na unijní HDP na 0,4 procenta.

EU se nadále obává, že se Rusko rozhodne ukončit dodávky do bloku v odvetě za několik kol sankcí.

Aktuálně byl uzavřen plynovod Nord Stream 1 z důvodu plánované údržby. Potrubí teklo před zahájením oprav pouze na zhruba 40 procent kapacity.

Oprava má trvat do čtvrtka, panují však obavy, zda Rusko dodávky tímto plynovodem skutečně obnoví.

Omezování dodávek plynu z Ruska se již dotýká 12 členských zemí EU a minulý měsíc přimělo Německo k vyhlášení stavu výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu.

Celkové dodávky z Ruska v červnu podle dokumentu činily méně než 30 procent průměru z let 2016 až 2021. (pel)