Poslanecká sněmovna začala shvalovat zvýšení limitu ročních příjmů pro povinnou DPH na 2 miliony korun. (Ilustrační foto)

Poslanecká sněmovna začala schvalovat zvýšení limitu ročních příjmů pro povinnou DPH na 2 miliony korun, respektive vládní daňový balíček, jehož je zvýšení limitu součástí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) řekl, že podnikatelům se zvýší limit ročních příjmů pro povinnou registraci k DPH z jednoho na 2 miliony Kč a stejně tak se na 2 miliony Kč rozšíří i možnost využití paušální daně.

Bývalá ministryně financí za ANO Alena Schillerová připomněla, že projekt paušální daně byl jeden z klíčových projektů vlády Andreje Babiše.

Ministr financí Stanjura také oznámil prodloužení termínu pro podání následného kontrolního hlášení na výzvu finančního úřadu na 17 kalendářních dní ze současných pěti.

U kontrolních hlášení vláda navrhuje snížení pokut o polovinu u živnostníků, společností s ručením omezeným, které mají jediného společníka a u čtvrtletních plátců DPH.

Součástí daňového balíku je také osvobození bytových družstev od daně z příjmů z bezúplatného převodu spoluvlastnického podílu na bytových domech z majetku obce.

Evidence skutečných majitelů

Sněmovna na mimořádné schůzi zrychleně schválila změnu zákona o evidenci skutečných majitelů.

„Dokud ho nezměníme, nedostaneme peníze z Národního fondu obnovy,“ argumentoval ministr Stanjura.

Do Česka tak může přijít celkem 179 miliard korun. Změnu ještě musí potvrdit Senát a prezident.

Novela ruší rozlišení skutečného majitele jako koncového příjemce nebo jako osoby s koncovým vlivem.

Zásadní změna spočívá v zavedení jednotné materiální charakteristiky skutečného majitele. Ta spočívá v tom, že skutečný majitel právnickou osobu nebo právní uspořádání vlastní nebo kontroluje. Kdo kontroluje, ten i vlastní společnost.

Pro změnu zákona hlasovalo 145 ze 153 přítomných poslanců. Zdrželo se jen osm poslanců opozičního hnutí ANO, mezi nimi bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček a bývalí ministři Richard Brabec a Karel Havlíček.

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová před hlasováním oznámila, že hnutí nebude blokovat zrychlené přijetí návrhu.

„Hnutí ANO se nebude podílet na tom, aby bylo ohroženo čerpání peněz z Národního fondu obnovy,“ oznámila Schillerová.

Bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO připustil, že je skutečně třeba, aby změna vyšla ve Sbírce zákonů do konce září, na druhou stranu by si podle něj návrh zasloužil, aby ho posoudil ústavně-právní výbor.

Česko se již nebude podílet na ruském jaderném výzkumu

Sněmovna také odsouhlasila výpověď Dohody o zřízení Spojeného ústavu jaderných výzkumů (SÚJV), který sídlí v městě Dubna v Moskevské oblasti Ruské federace. Pro bylo všech 139 poslanců, kteří hlasovali, 26 se k hlasování nepřihlásilo.

„Tato organizace přežila konec Sovětského svazu a po tři desítky let nějakým způsobem fungovala v uvozovkách na mírové bázi. Nicméně v době jednoznačné ruské agrese proti Ukrajině není udržitelné, aby Česká republika jakkoli dále participovala na fungování tohoto vědeckého ústavu a aby se jakkoli podílela finančně nebo i lidskými kapacitami na ruském jaderném výzkumu,“ zdůvodnil tento krok ministr zahraničí za Piráty Jan Lipavský.

Česko ročně na tento výzkum odvádělo příspěvek kolem 5,6 milionu dolarů, tedy něco přes 130 milionů korun. O ukončení spolupráce rozhodl bývalý ministr školství Petr Gazdík začátkem března. Uvedl, že nepovažuje za možné nadále spolupracovat na výzkumu jaderných technologií se státem, který vojensky ohrozil mírové využití jaderné energie. (sfr)