Koncová cena silové elektřiny v průběhu června zvýšila o necelých pět procent na 4704 Kč za MWh bez DPH.

Koncová cena silové elektřiny v průběhu června zvýšila o necelých pět procent na 4704 Kč za MWh bez DPH. Uvedl projekt Ušetřeno.cz. Po čtyřech měsících pomalejšího růstu se ale v průběhu července očekává její výrazné zvýšení. Elektřinu za ceny nasmlouvané před říjnem či listopadem minulého roku dodavatelé již vyprodali, a nyní jsou nuceni upravovat svoje ceníky směrem nahoru, varoval portál.

Zdražení se proto nejvíce dotkne nových koncových zákazníků a stávajících, kterým končí fixace.

Za měsíc červen se průměrná cena elektřiny zvedla jen mírně, a cena plynu dokonce poklesla. Což bohužel nic neznamená, v příštích týdnech a měsících analytici Ušetřeno.cz naopak očekávají výrazné zdražení energií. Je proto nutné sledovat ceny svého dodavatele a porovnávat je s ostatními nabídkami.

Cena MWh plynu sice v červnu meziměsíčně poklesla o 4,6 procent na 2815 Kč bez daně, v druhé polovině roku však podle Ušetřeno.cz může opět růst, a to výrazně. Stejně jako v případě elektřiny, také zemní plyn uskladňovaný pro nastávající topnou sezónu je nakupován násobně dráž, než loni touto dobou.Nově uzavřené či obnovené smlouvy proto budou mít výrazně vyšší ceny, a nakonec se zdražování nevyhne ani zákazníkům s probíhající fixací či produkty nenavázanými na základní ceníky dodavatelů.

„To, co se děje na energetickém trhu, lze označit jako tragédii pro domácnosti. Představte si rodinný dům vytápěný elektřinou s roční spotřebou 1 MWh ve vysokém a 14 MWh v nízkém tarifu. Za loňských cen domácnost za rok zaplatila něco přes 45 tisíc, v cenách letošních jde o přibližně 106 tisíc.“

„Také pokud bydlíte v činžáku a elektřinou jen svítíte, zaplatíte přibližně dvakrát tolik, při roční spotřebě 2 MWh tedy 19 tisíc namísto zhruba 10 tisíc,“ upozornil Michal Les, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz.

„Současné ceny zdaleka nemusí být vrcholem, zvláště v případě, že Rusko bude nadále omezovat dodávky plynu, což cenu elektřiny ovlivňuje výrazně. Klientům proto doporučujeme nesázet na brzké uklidnění situace a zajistit si fixací ceny elektřiny na 2 až 3 roky,“ dodal Les.

Podle portálu je proto nutné průběžně sledovat ceny svého dodavatele, a neustále je porovnávat s nabídkami konkurence.

K tomu slouží i portál Ušetřeno.cz, kde pouhými pár kliknutími lze snadno a rychle vybrat nejvýhodnějšího dodavatele energií, ale také z různých finančních produktů včetně půjček a hypoték či spoření, nebo mobilního operátora.

Portál Ušetřeno.cz patří do produktové skupiny ČSOB. Je největší nezávislý online srovnávač poskytovatelů služeb pro domácnosti v ČR. Umožňuje spotřebitelům si snadno a rychle vybrat nejen z různých finančních produktů včetně půjček a hypoték či spoření, ale také pomáhá ušetřit na plynu a elektřině nebo na mobilních službách. (sfr)