Europoslanci uznali jádro a plyn jako zelené investice. Ale jen jako dočasné.(Ilustrační foto - redakční koláž).

Europoslanci odhlasovali dočasné označení jádra a plynu za zelené investice. Námitka proti takzvané taxonomii nezískala potřebnou většinu hlasů. Návrh zařadit jádro a plyn mezi takzvané přechodové zdroje energie navrhla Evropská komise (EK) už v únoru. Cílem tohoto kroku je přesvědčit investory, že se do jádra a plynu vyplatí vložit peníze.

Komise svým návrhem tím vyšla vstříc požadavkům velké skupiny unijních zemí včetně Francie, Německa, Polska nebo České republiky, jež potřebují využívat jeden či oba zdroje jako náhradu za uhlí nebo ropu.

Přitom, právě ropu a uhlí plánuje EU v rámci cesty ke klimatické neutralitě z energetického mixu co nejdříve vyřadit.

Na středečním hlasování v Bruselu mohli europoslanci taxonomii a tedyb i uznání jádra jako „zeleného zdroje“ zamítnout. Potřebovali k tomu více než polovinu ze všech 705 členů Evropského parlamentu, tedy alespoň 353 hlasů.

Získali jich však jen 278.

Proti námitce bylo 328 poslanců, 33 se hlasování zdrželo.

Jaderná energetika a plyn tak díky tomuto hlasování budou dočasně považovány za zelené investice, což umožní jejich rozvoj.

„Jsem rád, že se nám podařilo dosáhnout takového výsledku, který je dobrý nejen pro Českou republiku, ale i pro řadu dalších evropských zemí.“

„Ukazuje se, že i to, že jsem tady včera strávil několik hodin a jednal s některými frakcemi, přináší výsledky,“ prohlásil po hlasování český premiér Petr Fiala (ODS).

Schválení taxonomie podpořil i pár hodin před hlasováním ve svém projevu v Evropském parlamentu.

„Jaderná energie a plyn z bezpečných zemí jsou pro řadu členských zemí jediným nástrojem, jak v následujících letech našich společných klimatických cílů dosáhnout,“ deklaroval ve svém projevu na plénu europarlamentu.

Mezi odpůrce jádra a plynu patří zejména politici z levicových a ekologických stran, podle kterých budou z taxonomie profitovat jen Francie a Německo.

Někteří kritici také tvrdí, že uznání plynu jako zelené investice bude nahrávat Rusku jako klíčovému dodavatelei této suroviny do Evropy. (sfr)