Ministerstvo financí pod vedením Schillerové platilo 14 milionů za zrušenou "Účtenkovku". (Ilustrační foto)

Ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové (ANO) platilo dodavateli za účtenkovou loterii plnou cenu i v době, kdy už se  „Účtenkovka“ nekonala a systém se jen udržoval v chodu. Ministerstvo tak zbytečně zaplatilo 14 milionů korun. Celkem tato státní loterie stála daňové poplatníky 231 milionů korun.

Resort ani nevyhodnotil, zda loterie pomohla s výběrem daní. Vyplynulo to ze závěrů kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Podle NKÚ ministerstvo nezvládlo dobře připravit některé investiční akce a nedostatky NKÚ zjistil i při pronájmu pozemků.

NKÚ kontroloval hospodaření ministerstva v letech 2019 a 2020, kdy byla ministryní Alena Schillerová (ANO).

Účtenkovou loterii zavedl resort na podzim 2017 ve vazbě, respektive na podporu elektronické evidence tržeb (EET). Miisterstvo si od této státní loterie slibovalo, že bude zákazníky motivovat k tomu, aby si od prodejců přebírali účtenky vydané v EET.

Lidem, kteří účtenku poslali do loterie, slibovalo v případě výhry finanční odměny i automobil.

Poslední losování „Účtenkovky“ se konalo na jaře 2020. Následně ministerstvo loterii kvůli úsporám a omezením souvisejícím s epidemií covidu-19 ukončilo.

NKÚ upozornil na to, že ministerstvo přínos loterie po jejím ukončení nevyhodnotilo.

„Přitom za ni zaplatilo celkem 231 milionů Kč. Z toho největší část, téměř 160 milionů Kč, tvořily peněžní či věcné výhry pro účastníky loterie,“ informoval NKÚ.

Aktivních hráčů loterie bylo podle NKÚ v průměru 372 tisíc měsíčně, přičemž jejich počet se každoročně snižoval.

Smlouvu na provoz loterie uzavřel resort na dobu neurčitou. S roční výpovědní lhůtou loterie trvala necelé čtyři roky.

„Vzhledem k tomu, že smlouva nespecifikovala postup pro případ předčasného ukončení loterie, platilo ministerstvo financí MF dodavateli plnou měsíční sazbu i v době, kdy již neprobíhalo slosování a systém byl pouze udržován. Za tuto údržbu dodavatel od MF inkasoval téměř 14 milionů korun,“ napsal NKÚ.

NKÚ také upozornil na to, že ministerstvo financní 13 let pronajímalo rozsáhlé pozemky na výstavišti v Letňanech za nezměněnou cenu nájemného. Tu změnilo až při podpisu nové smlouvy v roce 2021, v které počítá s fixní valorizací 2,6 procenta bez využití inflační doložky.

„Inflace v roce 2020 přitom dosáhla podle ČSÚ 3,2 procenta. Sám nájemce navíc v nabídkách k uzavření smlouvy uváděl inflaci ve výši 4,5 procenta,“ informoval NKÚ. (sfr)