Stát vzal na milost uhelné elektrárny v Česku pro případ krize. (Ilustrační foto)

Stát vzal kvůli energetcké krizi na milost uhelné elektrárny v Česku. Navzdory EU, která je chtěla co nejdřív zrušit. Při plynové nouzi zůstanou tuzemské uhelné elektrárny v provozu. Počítá s tím novela energetckého zákona, kterou schválila Fialova vláda.

Novela energetického zákona umožní vyhlášení takzvaného předcházení stavu nouze v teplárenství. To znamená, že umožní ponechat krátkodobě v provozu uhelné elektrárny, které by se jinak kvůli emisím musely odstavovat.

Informoval o tom ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Takzvané předcházení stavu nouze v teplárenství umožní vyrábět teplo uhelným teplárnám, které by jinak překračovaly emisní limity. Vláda tím chce zajistit dodávky tepla i v případě, že dojdou zásoby plynu.

V současné době jsou podle Síkely dodávky plynu do Česka stabilní a bez výpadků. Některé sousední země však mají problém s poklesem dodávek. Proto se podle Síkely nedá vyloučit, že se přísun ruského plynu do tuzemska omezí nebo úplně přeruší.

Evropa se má podle Síkely připravovat na úplné zastavení dodávek ruského plynu.

Ministr Síkela současně připomněl, že stát získal významnou část kapacity v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku. Přesnou kapacitu ale nesdělil, neboť jde o citlivou informaci, kterou nelze zveřejnit.

V plynových zásobnících v ČR je dnes podle Síkely 2,22 miliardy metrů krychlových plynu. Jsou tedy plné zhruba ze dvou třetin. Síkela vyzval obchodníky, aby v nákupu plynu dále pokračovali a dále jej zintenzivňovali. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Česko získalo ve spolupráci s ČEZ část kapacity LNG terminálu v Nizozemsku