Poslanecká sněmovna podpořila v prvním kole parlamentního procesu zrušení EET ke konci letošnho roku. (Ilustrační foto)

Poslanecká sněmovna podpořila v prvním kole parlamentního procesu zrušení EET ke konci letošnho roku. Poslanci vládní koalice podpořili vládní návrh, který bez náhrady ruší elektronickou evidenci tržeb (EET). Ministr financí Zbyněk Stanjura označil EET za neústavní a řekl, že se získanými daty stát neumí pracovat.

EET by měla skončit ke konci letošního roku

„Skutečně nemáme nic, co bychom za to mohli nabídnout. Ani si nevíme rady s těmi daty jako stát,“ prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura k opozičnímu návrhu na zavedení dobrovolné EET.

EET je sice v současné době také jen dobrovolná, ale to jen proto, že v době pandemie covidu tehdejší Babišova vláda odložila povinnost podnikatelé evidovat pro stát své tržby.

Nynější dobrovolný provoz EET podle Stanjury znamená, že podnikatelé posílají data do „černé díry“ a s těmito daty se nic neděje a jen se někde hromadí.

Tvrdí, že neexistuje žádná výhoda, kterou by mohl stát nabídnout těm podnikatelům, kteří by EET dál dobrovolně využívali. Eviduje se totiž jen část příjmů a nejsou známy ani jejich výdaje. Nelze tedy takové podnikatele vyřadit ani z možnosti daňových kontrol, uvedl.

Stanjura řekl, že zrušení EET znamená změnu přístupu vlády k občanům a podnikatelům. Připomněl, že je to jeden z předvolebních slibů koalice, díky kterým vyhrála volby.

„Evidovat bezhotovostní platby je neústavní,“ řekl doslova Stanjura.

„Tento návrh demonstruje změnu přístupu vlády k občanům, demonstruje, že stát občanům důvěřuje, že většina z nich je slušných a plní si své daňové povinnosti vůči státu.“

Proti zrušení EET se postavilo především hnutí ANO. Bývalá ministryně financí a nynější předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová trvá na tom, že přineslo vyšší výběr daní a narovnala podnikatelské prostředí.

„Zrušení EET je politickou i ekonomickou chybou,“ deklarovala.

Schillerová spolu s dalšími poslanci hnutí ANO žádali, aby místo zrušení zůstala EET aspoň dobrovolná. Odvolávala se na to, dobrovolnou EET žádá „většina poctivých podnikatelů“.

Poslanec SPD Radim Fiala uvedl, že jejich hnutí bylo vždy proti zavedení EET. „Pokud budeme hlasovat o zrušení, tak SPD bude hlasovat pro zrušení. Dobrovolnou evidenci jsme schopni podpořit,“ řekl Fiala z SPD.

EET je nyní přerušená do konce letošního roku. Parlament ji v minulém volebním období přerušil kvůli pandemii covidu a stala se tak fakticky dobrovolnou.

Elektronickou evidenci tržeb zavedla Sobotkova vláda ČSSD a ANO. Prosadil ji tehdejší ministr financí Andrej Babiš.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty.

Poslední fáze měla být původně spuštěna 1. května 2021 a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších zhruba 300 tisíc podnikatelů. (sfr)