Benzín v Česku podražil na nové maximum, které se těsně blíží 48 korunám za litr. (Ilustrační foto)

Benzín v Česku podražil na nové maximum, které se těsně blíží 48 korunám za litr. Nafta během týdne zdražila o korunu a stojí nyní zhruba stejně jako benzín. Ve středu stál Natural 95 v průměru 47,96 koruny za litr, když za uplynulý týden zdražil o 27 haléřů.

Cena nafty vzrostla o víc než korunu (1,06 Kč/l) a na čerpacích stanicích v Česku nyní stojí v průměru 48 korun.

Dosavadní cenový rekord nafty je z poloviny března, kdy se diesel prodával v průměru téměř za 49,60 Kč za litr.

Nafta však v posledních dvou týdnech silně zdražuje. Důvodem je podle některých analytiků fakt, že celosvětová nabídka nestačí pokrývat poptávku a nelze očekávat podstatnější navýšení produkce paliv.

Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde litr vyjde v průměru na 47,66 koruny.

Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji, kde litr stojí průměrně 47,71 koruny.

Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 48,48 koruny. Nafta stojí v hlavním městě v průměru 48,44 koruny za litr.

Ceny paliv v ČR rostou i navzdory opatření, která přijala vláda kvůli jejich zdražování. Ta od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. Přesto v současné době řidiči tankují paliva dráž než před snížením spotřební daně.

Ministerstvo financí uvedlo, že z cenové kontroly je zřejmé, že hlavním důvodem pro nezafungování pozitivního efektu snížení spotřební daně nejsou rostoucí marže prodejců pohonných hmot, ale především růst cen nafty a benzinu na komoditní burze v Rotterdamu.

Před rokem stáoe paliva výrazně méně, než nyní. Průměrná cena za litr benzinu byla cca o 15,50 koruny nižší. Za naftu motoristé platili asi o 17,50 koruny za litru méně, než v současnosti. (sfr)