Holding CZECHOSLOVAK GROUP představil na veletrhu Eurosatory vojenskou Tatru Phoenix a vyprošťovací vozidlo TREVA-30. (Foto: CSG)

V Paříži se koná další ročník nejvýznamnějšího evropského veletrhu vojenské techniky a obranných technologií Eurosatory. Hned první den se na společném stánku firem holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a kopřivnické automobilky TATRA TRUCKS představila samohybná houfnice MORANA na tatrováckém podvozku. Dalšími novinkami, které mají na EUROSATORY premiéru, je vyprošťovací vozidlo TREVA-30 a Tatra Phoenix s pancéřovanou kabinou.

„TATRA je jedna z celosvětově nejznámějších průmyslových značek z České republiky a jsem pyšný na to, že je součástí Czechoslovak Group. Na Eurosatory představuje nové vozidlo na podvozku Tatra Phoenix s pancéřovanou kabinou a tatrovácký podvozek je také základem vyprošťovacího vozidla TREVA-30, které vyvinula naše společnost EXCALIBUR ARMY,“ uvedl Michal Strnad, majitel Czechoslovak Group.

Taktický vyprošťovací a odsunový automobil TREVA-30 je postavený na podvozku Tatra Force 8×8. Koncepčně a generačně jde o zcela nový vyprošťovací prostředek české provenience.Automobil je osazen pancéřovanou čtyřdveřovou kabinou, která je stejného typu jako u houfnice MORANA a pojme kromě řidiče a operátora i osádku odtahovaného vozidla.

TREVA-30 má k dispozici naviják o základním tahu 25 tun a dvounavijákový jeřáb o nosnosti 30 tun, na jehož vývoji ECALIBUR ARMY spolupracovala se společností ČKD Slaný. K odsunu automobilů, obrněných kolových vozidel a jiné techniky využívá instalovanou hydraulickou vidlici v zádi vozidla.


Vyprošťovací vozidlo TREVA-30.


Světovou novinku představila i kopřivnická TATRA TRUCKS. Jde o vojenský těžký nákladní automobil osvědčené řady Tatra Force 8×8, který je ale opatřen zcela novou pancéřovanou kabinou s balistickou i protiminovou odolností úrovně 3 dle norem STANAG.

Kabinu vyvinula partnerská společnost TATRA DEFENCE VEHICLE, která ji i vyrábí. TATRA TRUCKS pro ozbrojené síly dodává především modelové řady Tatra Force a Tatra Tactic, vystavená novinka však dokazuje, že i modelová řada Tatra Phoenix se začíná v této oblasti stále více uplatňovat.

Výstava Eurosatory se poprvé konala v roce 1967 a postupně se vyvinula v nejvýznamnější veletrh obranných technologií v Evropě. Stánek CZECHOSLOVAK GROUP s plochou přes 500m2 představuje největší letošní českou expozici.


Vojenský těžký nákladní automobil Tatra Force 8×8. Je opatřen novou pancéřovanou kabinou s balistickou i protiminovou odolností úrovně 3 dle norem STANAG. Kabinu vyvinula a vyrábí TATRA DEFENCE VEHICLE.


Na pařížském veletrhu se ale neprezentují jen soukromé společnosti, ale i státy a jejich armády v čele s francouzskou. Veletrh představuje jedinečné fórum pro seznámení se s nejnovějšími technologickými trendy v obraně a navázání obchodních kontaktů. (tis)


O CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 8200 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

O TATRA TRUCKS

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena také na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1200 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.