Zájem o hypotéky propadl v Česku na polovinu. Jejich sazby rostou už 15. měsíc. (Ilustrační foto)

Zájem o hypotéky propadl v Česku na polovinu. Jejich sazby rostou už 15. měsíc a jsou nejvýše od roku 2010. Snižuje se podíl lidí kupujících nový byt pro vlastní potřebu. Uvedl to ve svém komentáři Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Zájemci o vlastní bydlení už několik měsíců sledují vývoj hypotečního trhu s velkým znepokojením, tvrdí Korec.

Hypotéky totiž neustále zdražují, jak dokazují i aktuální data České bankovní asociace (ČBA).

Podle ní vzrostla úroková sazba u skutečně nových hypoték v květnu na 4,64 procenta z dubnových 4,39 procenta. Hypotéky tak zdražují už 15 měsíců v řadě a dostaly se na nejvyšší úroveň od roku 2010. Nabídkové ceny se nyní podle ČBA pohybují v rozmezí od 5,5 do 7 procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky.

„Kvůli růstu tržních úrokových sazeb se dá očekávat další zdražování hypoték,“ uvedl Korec.

„Dlouho nevídané hypoteční úrokové sazby způsobují zásadní propad zájmu,“ dodal.


Další objektivní informace o vybraných developerských projektech, včetně těch od firmy EKOSPOL, se v deníku BYZNYS NOVINY dočtete na stránce „DEVELOPERSKÁ DYSTOPIE“.


Objem poskytnutých hypoték v květnu podle ČBA propadl meziročně o 60 procent. Za celý letošní rok je objem i počet poskytnutých hypoték ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nižší přibližně o 45 procent.

Tento vývoj hypotečního trhu dále ovlivňuje také realitní trh, hlavně z pohledu struktury kupujících. Zatímco dlouhodobě byl počet klientů s hypotékou a vlastními zdroji poměrně vyrovnaný, nyní se postupně mění.

Snižuje se podíl lidí kupujících nový byt pro vlastní potřebu, naopak stoupá počet investorů hledajících v nemovitostech bezpečné zajištění proti rovněž velmi vysoké inflaci.

Mnozí zájemci, kteří by ještě před pár měsíci na hypotéku a tím pádem i vlastní bydlení dosáhli, jsou nyní odsouzeni zůstat v nájemním bydlení.

Společně se stále nedostatečnou nabídkou nových bytů, pomalým procesem povolování nových staveb, rostoucí cenou stavebních prací a materiálu povede aktuální nepříznivý vývoj na hypotečním trhu k tomu, že se už tak špatná dostupnost vlastního bydlení ještě zhorší, zdůraznil Korec. (sfr)