Korec: Náklady na bydlení stále rostou, vytáhly inflaci na nejvyšší hodnotu od roku 1993. (Ilustrační foto)

Náklady na bydlení v Česku i nadále rostou a mají největší vliv na meziroční nárůst inflace v květnu. Ta v tomto měsíci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla rovných 16 procent a dostala se tak na nejvyšší hodnotu od roku 1993. Uvedl to ve svém komentáři Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským květnem kvůli růstu cen stavebních materiálů, prací a cen nových bytů o vysokých 19,1 procenta. Rostou však i ceny nájemného z bytu (meziročně o 4,7 procenta), vodného (+ 5,3 procenta) a stočného (+ 6,4 procenta).

Mnohem více náklady na bydlení zvyšoval růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v květnu vzrostly meziročně o 30,8 procenta, zemního plynu o 49,2 procenta, tuhých paliv o 30,1 procenta a tepla a teplé vody o 17,8 procenta. Zdražování tak bylo ještě o něco vyšší než v předchozím dubnu. Bydlení tak z rodinných rozpočtů ukrajuje stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.


Další objektivní informace o vybraných developerských projektech, včetně projektu EKONSPOL, se v deníku BYZNYS NOVINY dočtete na stránce „DEVELOPERSKÁ DYSTOPIE“.


Mnohem více ostatně zaplatí i za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 44,3 procenta) a také základních potravin. Například mouka zrychlila růst ceny a byla letos v květnu o 64,6 procenta dražší než ve stejném měsíci loňského roku. Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+ 42,1 procenta), dražší je ale také máslo (+ 51,9 procenta), cukr (+ 32,1 procenta), chleba (+ 25,4 procenta), vejce (+ 33,8 procenta) či maso (+ 17,3 procenta).

Ceny zboží letos v květnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 17,7 procenta, služby zdražily o 13,1 procenta. Oba ukazatele jsou o něco vyšší, než v dubnu.

„Nevídaně vysoká inflace, která zasahuje prakticky všechny oblasti, zaskočila většinu lidí nepřipravenou. Dva roky protipandemických opatřeních vyčerpaly firmy i domácnosti, mnoho během předchozích těžkých měsíců vyčerpali všechny finanční rezervy.“

„O to horší vliv na ně bude mít současné zdražování, které bohužel ani zdaleka nekončí. Musíme se připravit na to, že enormně vysoké ceny s námi vydrží opravdu hodně dlouho. Otázkou je, co to udělá s už dávno velmi napjatými firemními i rodinnými rozpočty,“ uvedl Korec

Špatná zpráva je to však podle něho i pro lidi, kteří finanční rezervy mají, pokud peníze nechávají na běžných účtech v bance nebo dokonce schovávají doma „pod polštářem“. Při šestnáctiprocentní inflaci totiž z každých sto tisíc korun přijdou ročně o 16 tisíc.

„Ani většina nejrozšířenějších investic nepřekoná současnou nebývale vysokou inflaci. Jednu z mála bezpečných možností skýtají právě nemovitosti, jejichž cena i podle ČSÚ vzrostla takřka o pětinu a překonala i aktuální inflaci. Vyplatí se investovat také do nových bytů v Praze, které v letošním prvním čtvrtletí meziročně zdražily o více než 20 procent. Další zhodnocení investorovi přinese jejich pronájem. Nájmy se totiž v návaznosti na ceny nemovitostí také výrazně zvyšují,“ doplnil Korec. (sfr)