Průmyslová produkce v březnu 2022 meziročně reálně vzrostla o 0,4 procenta. (Ilustrační foto)

Průmyslová produkce v březnu 2022 meziročně reálně vzrostla o 0,4 procenta. Meziměsíčně byla vyšší o 2,6 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 3,4 procenta.

Ukázala to data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„Situace v průmyslu byla i v březnu velmi podobná té v předešlých měsících. Kvůli poklesu produkce ve výrobě motorových vozidel produkce českého průmyslu i v březnu stagnovala, stejně jako hodnota nových zakázek,“ uvedl Radek Matějka, ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.

Naprostá většina průmyslových odvětví zaznamenala v březnu meziroční růst. Nejvíce přispěla vlivem zvýšené poptávky po elektrotechnické produkci výroba elektrických zařízení a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde byla vyšší zejména produkce uhelných elektráren.

Výroba motorových vozidel byla meziměsíčně na stejné úrovni, v porovnání s loňským březnem poklesla o 17 procent, a to zejména kvůli přetrvávajícím problémům u dodavatelů.

Svůj vliv na tento výsledek měla rovněž vysoká srovnávací základna. Pokles produkce opět zaznamenala rovněž odvětví, která jsou na výrobu automobilů navázána.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích byla v březnu 2022 na stejné úrovni jako v předchozím měsíci, meziročně vzrostla o 3,4 procenta.

Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 2,8 procenta, tuzemské nové zakázky vzrostly o 4,9 procenta.

„Stejně jako v předchozích měsících celkovou hodnotu nových průmyslových zakázek ovlivnily zejména dva významné faktory: výrazný růst cen v některých odvětvích, např. v chemickém průmyslu nebo ve zpracování kovů a přetrvávající problémy ve výrobě motorových vozidel,“ uvedla Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu.

Počet zaměstnanců v průmyslu se proti loňskému březnu snížil o 0,1 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o 10,3 procenta. (pel)