Finanční analytický úřad (FAÚ) zablokoval majetek ostravské společnosti Vítkovice Steel kvůli válce na Ukrajině. (Ilustrační foto: Vítkovice Steel)

Finanční analytický úřad (FAÚ) zablokoval majetek ostravské společnosti Vítkovice Steel v souvislosti se sankcemi proti Rusku kvůli válce na Ukrajině. Předseda představenstva Vítkovice Steel Radek Strouhal opatření vnímá jako útok a přímé ohrožení fungování firmy, která zaměstnává téměř 900 lidí.

Informovala o tom Česká televize.

„Společnost může dále fungovat, provozovat svou podnikatelskou činnost, vyplácet mzdy zaměstnancům a plnit své obchodní závazky vůči svým partnerům, ale nesmí být prodána, nebo její podíly převedeny na jiného vlastníka,“ oznámil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

FAÚ zmrazil stoprocentní podíl Vítkovice Steel předběžným opatřením.

Předseda představenstva Vítkovice Steel Radek Strouhal opatření vnímá jako útok a přímé ohrožení fungování firmy, která zaměstnává téměř 900 lidí.

„Je to pro nás obrovské překvapení. Nic takového jsme nečekali. S finančním analytickým úřadem komunikujeme. Je pravdou, že nám zaslal předběžné opatření a že nám zakázal nakládat s peněžními prostředky směrem k našim akcionářům a vlastníkům, ale nemáme žádné informace o tom, že by došlo ke zmražení majetku,“ řekl Strouhal.

Firma se věnuje výrobě ocelářských produktů, zejména válcovaných výrobků. V minulosti patřila do koncernu Evraz, v němž měl podíl ruský oligarcha Roman Abramovič.

Server Info.cz letos v březnu uvedl, že akcionářské ovládání Vítkovice Steel vede k ruské státní rozvojové bance VEB.

Mluvčí společnosti ale informaci o ruských vlastnících odmítla, za pěticí kyperských akcionářů stojí podle ní podnikatelé z postsovětských republik, nikoliv z Ruska. (pel)