Evropská investiční banka (EIB) plánuje letos v České republice podpořit projekty zhruba za třicet miliard korun.

Evropská investiční banka (EIB) plánuje letos v České republice podpořit projekty zhruba za třicet miliard korun. Jedním z klíčových projektů bude financování nové trasy pražského metra. Banka se však chystá podílet i na modernizaci tuzemských železnic či na investicích do obranyschopnosti ČR.

Jde o podobnou suma, jakou banka v zemi investovala v roce 2021. Za posledních pět let se však jedná o nadprůměrnou částku, sdělila deníku E15 viceprezidentka EIB Lilyana Pavlovová.

EIB je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Poskytuje peníze na různé projekty a přispívá tím k dosažení politických cílů EU.

Na rok 2022 má podle svých představitelů velké plány i v České republice.

Mimořádný zájem EIB souvisí jednak s českým předsednictvím v Radě EU, jež začíná v červenci, a také s probíhající válkou na Ukrajině. Prioritou peněžního ústavu je totiž podpořit ty členské státy, jejichž ekonomika může být současným konfliktem negativně zasažena.

Jednoznačně nejdražším projektem, který by EIB mohla letos zafinancovat v Česku, je stavba metra D v Praze. Banka počítá s tím, že do ní investuje kolem jedné miliardy eur, tedy přibližně 24 miliard korun.

Pokud finanční schválí vedení města, může být smlouva o investici podepsána na začátku letošního třetího čtvrtletí, informovala Pavlovová.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) potvrdil, že se na s viceprezidentkou Pavlovovou shodli, že stavba metra D a jeho financování ze strany EIB jsou společnými prioritami.

Praha pracuje na tom, aby šlo o plně „zelenou půjčku“, tedy o projekt, jenž podpoří přeměnu Prahy v uhlíkově neutrální město, zlepší zde kvalitu života a nabídne efektivnější a levnější dopravní alternativu statisícům pražských občanů, uvedla Pavlovová.

První úsek metra D povede z Pankráce na Nové Dvory a celkové náklady na jeho budování se mají vyšplhat na více než 52 miliard korun.

EIB jedná také s Brnem, Ostravou či s Plzní. Chce investovat zejména do projektů, které urychlí energetickou transformaci Česka.

Banka například podepsala deklaraci o spolupráci se Správou železnic. (sfr)