Brazilské Rio de Janeiro chce přijímat platby daní v kryptoměnách. (Ilustrační foto)

Brazilské Rio de Janeiro uvažuje o tom, že bude přijímat platby daní v kryptoměnách. Brazílie sice v současnosti neuvažuje o tom, že by některou z kryptoměn zavedla jako oficiální platidlo. Druhé největší město v zemi,  Rio de Janeiro, však přesto pracuje na tom, aby mohlo brzy přijímat bitciony a jiní podobné virtuální měny při platbách daní.

Upozornily na to Novinky na základně informace specializovaného serveru CoinDesk.

Jako první má podle současného plánu přijímat Rio de Janeiro platby v kryptoměnách za daně z nemovitostí. Mělo by to být možné již v roce 2023.

Samotné město přitom nebude s virtuálními mincemi disponovat, pouze využije kryptoměnových burz, které platby budou převádět zpět na brazilské realy.

Podle odborníků jsou potenciální výhody tohoto systému nepopiratelné.

Jedním z problémů kryptoměn je v současné době jejich omezená vzájemná provázanost mezi držiteli a jedním z jejich největších věřitelů – státem. Lidé vládám platí daně různými způsoby, takže podku by se kryptoměna stala přijatelnou formou platebního styku, mělo by to obrovský význam, zdůraznil jeden k kryptoměnových odborníků.

Rio de Janeiro je po Sao Paulu druhým největším městem Brazílie.

Mnohem dál pokročili ve středoamerickém Salvadoru. V loňském září se stal první zemí na světě, kde byla nejznámější kryptoměna uzákoněna jako oficiální platidlo.

Vedle bitcoinu se v Salvadoru dál platí také americkým dolarem.

Vláda v Salvadoru nalákala obyvatele na placení kryptoměnou, neboť k založení oficiální virtuální peněženky Chivo všem uživatelům rozdává při prvním aktivování bitcoin ve výši zhruba 30 dolarů (660 Kč).

Bitcoin je jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších virtuálních měn. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou. (sfr)