Daniel Křetínský ovládá Spartu prostřednictvím společnosti 1890s holdings. (Ilustrační foto: archiv)

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč zveřejnili, jakým způsobem ovládají fotbalovou Spartu Praha a drží podíl v klubu West Ham United. Většinovým majitelem klubu AC Sparta Praha je Daniel Křetínský. Ten Spartu ovládá prostřednictvím společnosti 1890s holdings.

Společnost 1890s holdings drží podíl i v anglickém klubu West Ham United.

Podle zprávy, kterou společně zveřejnili Daniel Častvaj, mluvčí Energetického a průmyslového holdingu (EPH), a Ondřej Kasík, ředitel komunikace fotbalové Sparty, je nyní nově vlastnická struktura fotbalového klubu AC Sparta Praha velmi přehledná.

Odpovídá obvyklému rozdělení vlastnických podílů firem sdružených v EPH.

Šéfem a většinovým vlastníkem EPH je český miliardář Daniel Křetínský, který v rámci holdingu pracuje i s investicemi svého byznysového partnera Patrika Tkáče.

Fotbalová Sparta, respektive akciová společnost AC Sparta Praha fotbal, je vlastněna z 99,9 procenta firmou 1890s holdings, a. s. Ve společnosti 1890s holdings drží 56 procent a jednu akcii k tomu předseda představenstva klubu Daniel Křetínský společně s manažery ze skupiny EPH.

„Tento majetkový podíl je reprezentován společností EP Sport Holdings,“ uvedli Častvaj s Kasíkem.

Zbývající podíl v 1890 holdings, respektive ve Spartě, tedy 44 procent minus jedna akcie, je kontrolován Patrikem Tkáčem a skupinou J&T Equity Group. A to prostřednictvím společnosti J&T Capital Partners.

Prostřednictvím stejné firmy, konkrétně 1890s holdings, a. s., drží Křetínský, respektive Tkáč celkem 27 procent ve společnosti WH Holding Limited, která vlastní West Ham United, tedy špičkový klub anglické Premier League.

Do klubu West Ham United vstoupil Křetínský akcionářsky v listopadu roku 2021. V médiích se objevují informace o tom, že má Křetínský v úmyslu navýšit svůj podíl z 27 procent na majoritní podíl, jenž by mu umožňoval klub řídit a kontrolovat.

Pokud by se tak opravdu stalo a Křetínsk se stal majoritním vlastníkem West Hamu, pak by Sparta a West Ham nemohly podle pravidel UEFA jrát stejnou evropskou pohárovou soutěž.

Platí zde, že pokud kluby mají stejného majoritního vlastníka, nelze je nalosovat do stejné pohárové soutěže. (sfr)