Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá dotace pro obce a kraje na nákup a rekonstrukce domů pro migranty z Ukrajiny. (Ilustrační foto)

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá dotace pro obce a kraje na nákup a rekonstrukce domů pro migranty z Ukrajiny. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) předložil na vládě návrh nové podpory zaměřené na řešení ubytování lidí přicházejících z Ukrajiny. 

Resort o tom informoval na webu.

„Náš připravovaný nový národní program počítá s dotacemi pro obce a kraje na nákup mobilních domů či jiných typů bydlení rychlé konstrukce, ale také na rekonstrukce budov nebo jejich částí pro ubytování lidí prchajících před válkou. Půjde tedy o využití jak existujících prostor, tak o jejich rozšíření,“ uvedl Bartoš.

Zmínil dále, že navržený  systém podpory bude zaměřen na poskytnutí ubytování v nových nebo opravených prostorách způsobilých pro střednědobé až dlouhodobé ubytování.

Program chce ministerstvo spustit k 1. dubnu s tím, že bude možné uplatňovat náklady zpětně od momentu, kdy Rusko vtrhlo na Ukrajinu.

„Zásadní jsou pro nás informace Ministerstva vnitra s odhadem celkových potřebných kapacit trvalejšího typu. Důležité jsou pro nás též zprávy, které mám od partnerů z regionů i jednotlivých hejtmanů, se kterými upřesňujeme parametry programu,“ dodal Bartoš.

Podpora bude poskytována obci nebo kraji ve formě dotace na pořízení mobilní ubytovací jednotky, či jiné formy umožňující rychlé umístění, která bude sloužit k okamžitému dočasnému náhradnímu ubytování. Mobilní domy pořízené s dotací budou ve vlastnictví obce nebo kraje.

Bartoš dále uvedl, že s kolegy z dalších zemí vyjednává také v EU o poskytnutí „balíku peněz“ pro země, kam uprchlíci z Ukrajiny míří. Nyní je možné využít k řešení nevyčerpané peníze z evropských dotací, což je pro Česko asi 250 milionů korun, a to podle Bartoš situaci nevyřeší. (pel)