Mnohé západní podniky se kvůli ruské invazi na Ukrajinu rozhodly dočasně uzavřít své provozovny, obchody a výrobny v Rusku. (Ilustrační foto)

Mnohé západní podniky, včetně obchodních řetězců, internetových gigantů či automobilových koncernů, omezují svou přítomnost v Rusku kvůli ruské invazi na Ukrajinu – rozhodly se dočasně uzavřít své provozovny, obchody a výrobny v Rusku. Ze země odchází McDonald’s, Coca-Cola, Pepsi, Starbucks, L’Oréal a další. Ruská vládní strana Jednotné Rusko navrhla továrny i stravovací zařízení v zahraničním vlastnictví znárodnit.

V řetězcích, jako je například McDonald’s, KFC, Burger King nebo Pizza Hut, by se tak nově prodávala čistě ruská jídla.

Výrobu sportovního zboží přerušily firmy Nike, Adidas a Puma, obchody s oděvy zavřely španělské společnosti Inditex a Mango.

Spolupráci s Ruskem také přerušila společnost Netflix, vzdělávací platforma Coursera či servery pro pronájem bydlení Airbnb a Booking.

Americká společnost McDonald’s dočasně uzavře všech svých 850 restaurací v Rusku.

Obchodní aktivity v Rusku přerušují také američtí výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola a PepsiCo a kavárenská síť Starbucks.

Francouzská kosmetická firma L’Oréal mezitím v Rusku uzavře své obchody a pozastaví tam investice.

Německý automobilový koncern Volkswagen, který je největším výrobcem aut v Evropě, až do odvolání zastavil výrobu aut v Rusku, zastaven je i vývoz aut ze skupiny Volkswagen do Ruska.

Veškeré aktivity v Rusku zastavila také Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen. Přerušila výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a v Nižném Novgorodu, zastavila i export aut do Ruska.

Vývoz do Ruska pozastavuje také italský výrobce luxusních automobilů Ferrari.

Tajemník generální rady vládnoucí strany Andrej Turčak ve svém prohlášení na internetových stránkách Jednotného Ruska uvedl, že zastavení provozu je „válkou” proti občanům Ruska.

„Jednotné Rusko navrhuje znárodnění výrobních závodů společností, které oznámí svůj odchod a uzavření výroby v Rusku během speciální operace na Ukrajině. Je to krajní opatření, ale nenecháme si vrazit nůž do zad a budeme chránit naše lidi,“ uvedl Turčak. (pel)