Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla v březnu 2022 na 4,62 procenta. (Ilustrační foto)

Průměrná cena hypoték v březnu 2022 vyskočila na 4,62 procenta. Od ledna tak již vzrostla téměř o půl procentního bodu. Růst sazeb ale není zdaleka u konce.

Vyplynulo to z informací Fincentra Hypoindex.

Až doposud poskytoval ukazatel Fincentrum Hypoindex pohled zpět, tedy údaje o hypotékách poskytnuté bankami za uplynulý měsíc.

S ohledem na často dlouhý proces sjednávání hypotéky to však představovalo informaci o sazbách, které byly platné ve dvou až tříměsíční minulosti a neposkytovaly tak přesný obraz o aktuální situaci na hypotečním trhu. V březnu proto došlo ke změně v metodice výpočtu tohoto ukazatele.

„V novém pojetí je Hypoindex rychlý, dívá se vpřed a poskytuje informaci o podmínkách platných na hypotečním trhu nyní. Nově je tento ukazatel reprezentován číslem, které odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro LTV do 80 procent“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Fincentrum Hypoindex ukazuje aktuální hodnotu průměrné sazby k 7. březnu 2022 ve výši 4,62 procenta a pro hypoteční úvěr do 80 procent odhadní ceny nemovitosti.

Jen za poslední měsíc vzrostla průměrná nabídková sazba hypoték o 10 bazických bodů. Oproti lednu ale došlo k nárůstu již o téměř půl procentního bodu.

Loni v květnu byla průměrná nabídková sazba hypoték na úrovni 2,4 procenta. V té době byla ale dvoutýdenní repo sazba České národní banky (ČNB) ještě 0,25 procenta. V červnu ale začala ČNB základní sazbu zvyšovat až na současných 4,5 procenta.

Nabídkové sazby se tak v současné době dostaly již nad úroveň základní sazby. S dalším růstem základních sazeb ale nabídkové sazby opět porostou.

Nejvyšší úrokové sazby u hypoték poskytovaných do 80 procent hodnoty nemovitosti nabízí v současné době banky u tříletých fixací, a to v průměru 4,83 procenta. Jednoleté fixace můžete získat v průměru za 4,75 procenta, pětileté za 4,56 procenta a desetileté za 4,35 procenta.

„Vzhledem k opětovnému zásahu ČNB, která v boji s rekordní inflaci poslala svoji základní úrokovou sazbu na neméně rekordních 4,5 procenta, je jisté, že nastolené tempo růstu sazeb hypotečních úvěrů nepoleví,“ uvedl Sýkora.

ČNB bude opět rozhodovat o základních úrokových sazbách 31. března. Je pravděpodobné, že i vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině a s tím souvisejícími inflačními tlaky základní sazby dále porostou.

Do té doby se dá ale očekávat, že banky nebudou hypoteční sazby příliš měnit. (pel)