Česká národní banka (ČNB) začala intervenovat proti propadu koruny. (Ilustrační foto)

Česká národní banka (ČNB) začala intervenovat proti propadu koruny. Část občanů začala kupovat euro, jež vůči koruně posiluje. Kurz koruny vůči euru se začal přibližovat 26 Kč / euro. ČNB proto začala na devizovém trhu provádět operace, jejichž cílem je posílit českou měnu.

ČNB má vysoké zásoby cizích měn, jejímž prodejem na trhu za koruny zvyšuje její kurz. Ten se začal v uplynulých dnech kvůli ruské agresi na Ukrajině propadat.

ČNB má v mezinárodním srovnání vysoké devizové rezervy, jejichž využití ve výjimečné situaci, v jaké se momentálně nacházíme, je plně opodstatněné, uvedla banka.

„Tento krok je plně v souladu s předchozí komunikací ČNB. Ta zdůrazňovala připravenost centrální banky reagovat na nadměrné výkyvy kurzu jejími nástroji, a to v souladu s režimem řízeného plování kurzu,“ zdůraznila ČNB.

Další podrobnosti k operacím na podporu koruny banka nebude sdělovat.

Kurz české měny k euru po oznámení ČNB výrazně posílil až k 25,525 za euro.

Před směnárnami se v posledních dnech začaly tvořit fronty zákazníků, kteří nakupují či se chystají nakupovat eura.

Česká koruna vůči hlavním světovým měnám oslabuje zhruba od pondělí 21. února. V tento den ruský prezident Vladimir Putin podepsal dokumenty uznávající nezávislost území na východě Ukrajiny ovládaných proruskými separatisty.

Ve čtvrtek 24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.

Aktuálně kurz koruny činí zhruba 25,85 koruny za euro. (sfr)