USA pošlou na východ Evropy další 3 tisíce amerických vojáků, rozhodl prezident Biden. (Ilustrační foto)

Spojené státy pošlou na východ Evropy další 3 tisíce amerických vojáků. Rozhodl o tom prezident Joe Biden. Z toho 1 tisíc už na evropském kontinentu je a přemístí se v nejbližších dnech z Německa do Rumunska. Do Německa a Polska pak nově přijedou další 2 tisíce vojáků.

Rozhodnutí Pentagonu souvisí s napětím kolem Ukrajiny.

Na hranicích Ruska a Ukrajiny je podle odhadů Západu okolo 100 tisíc vojáků připravených k invazi. Moskva odmítá, že by se chystala Ukrajinu napadnout, pro další rozhovory však trvá na svých podmínkách.

Mluvčí Pentagonu John Kirby oznámil, že většina ze 2 tisíc vojáků bude směřovat do Polska. Zdůraznil, že nejde o permanentní krok, ale o reakci na ruské aktivity.

Kirby dále řekl, že žádní američtí vojáci zatím nebudou posláni na Ukrajinu, má jít jen o vyslání signálu do světa, že USA stojí za svými spojenci.

„Nedokážu přesně předpovědět, jak se věci budou vyvíjet. A právě proto, že to nemůžeme předvídat, chceme být připraveni,“ dodal.

Kirby podotkl, že tyto dodatečné přesuny jednotek neznamenají, že USA věří, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl napadnout Ukrajinu nebo jakoukoli jinou zemi, ale „pokud napadne Ukrajinu, bude to mít zjevně důsledky“.

Minulý týden Spojené státy uvedly 8 500 vojáků do zvýšené pohotovosti. Skupina je připravena k rychlému přesunu do Evropy v případě potřeby. (pel)

Invaze Ruska na Ukrajinu je jistá až zamrzne půda, oznámil Biden telefonicky Zelenskému

Putin varoval Bidena: Další sankce Západu povedou ke zhroucení vztahů