Invaze Ruska na Ukrajinu je jistá až zamrzne půda, oznámil Biden telefonicky Zelenskému. (Ilustrační foto: redakční koláž)

Prezidenti Biden a Zelenskyj se v telefonátu neshodli na tom, zda Rusko zaútočí na Ukrajinu či nikoliv. Podle amerického prezidenta Joe Bidena je invaze Ruska na Ukrajinu „prakticky jistá“. Naopak, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si není jistý tím, zda k ruskému útoku skutečně dojde.

Joe Biden podle zdroje z ukrajinské strany Zelenského varoval, že „ruský útok hrozí bezprostředně a že invaze je nyní prakticky jistá“.

Mělo by k ní dojít, až v průběhu února zamrzne na Ukrajině půda.

Ukrajinský prezident Zelenskyj naopak trvá na tom, že ruská hrozba je sice nebezpečná, ale není jisté, že k útoku skutečně dojde.

Prezidenti USA a Ukrajiny podle informací z americké strany telefonicky vedly „vážný“ a „produktivní“ rozhovor po dobu asi 20 minut.

V telefonátu diskutovali také finanční pomoc pro Ukrajinu.

Česká armáda na pomoc Slovensku

Nasazení nových jednotek Severoatlantické aliance v zemích jejího východního křídla je v zájmu české bezpečnosti a Česko by se na něm mělo podílet. Po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem to prohlásil český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Aliance podle něj zůstává jednotná v odmítnutí ruských požadavků, které ohrožují i českou suverenitu. Česká vláda zvažuje, že po zaslání dělostřelecké munice poskytne Ukrajině ještě další pomoc, řekl také Lipavský.

NATO uvažuje o nasazení svých jednotek na Slovensku, informoval slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Server Sky News již dříve uvedl, že NATO zvažuje vytvoření tisícičlenné jednotky v Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a na Slovensku. (sfr)