Podle Vladimira Putina by další západní sankce vůči Rusku byly „kolosální chybou“, která by mohla vést k úplnému zhroucení vzájemných vztahů. (Ilustrační foto)

Ruský prezident Vladimir Putin varoval amerického prezidenta Joe Bidena. Podle šéfa Kremlu by další západní sankce vůči Rusku byly „kolosální chybou“, která by mohla vést k úplnému zhroucení vzájemných vztahů. Biden naopak řekl, že rozmisťování ruských jednotek u hranic s Ukrajinou je nepřijatelné a že USA se spojenci budou v případě agrese Moskvy ihned reagovat. 

„Prezident Biden vyzval Rusko, aby zmírnilo napětí s Ukrajinou. Jasně řekl, že Spojené státy a jejich partneři s rozhodností odpoví, pokud Rusko napadne Ukrajinu,” uvedla v prohlášení mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov poznamenal, že Biden ujistil Putina, že Washington nehodlá na Ukrajině rozmísťovat útočné zbraně.

Oba prezidenti spolu telefonicky hovořili přibližně 50 minut. Telefonát s Bidenem si vyžádal Putin, a to vzhledem k plánovanému jednání o bezpečnosti a situaci na Ukrajině, k němuž se mají představitelé USA a Ruska sejít 10. ledna v Ženevě.

O dva dny později se uskuteční rozhovory mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí.

Americké zpravodajské služby spolu s EU varovaly, že Rusko by mohlo plánovat vícefrontovou ofenzivu na sousední Ukrajinu již v příštím roce, do níž by se zapojilo až 175 tisíc vojáků.

Moskva trvá na tom, že se jedná o provokace Západu, a opakuje, že přesuny vojáků u společné hranice na ruském území jsou cvičením, do kterého nikomu ze zahraničí nic není. (pel)