Česko si chce v Bruselu prosadit lepší podmínky pro jádro a plyn. (Ilustrační foto)

Česko chce po Bruselu lepší podmínky pro jádro a plyn. Po Evropské unii (EU) požaduje, aby byla jaderná energie považována za nízkoemisní i po roce 2045. Zároveň by plynové elektrárny by měly mít povoleny vyšší emisní limity.

Informoval o tom server HN.cz, podle kterého české úřady posílají do Bruselu k návrhu taxonomie jedenáct komentářů, které by měly zvýhodnění investic do jádra a plynu více rozvolnit.

Připomínky mohou státy EU či nevládní organizace vyjádřit do pátku 21. ledna 2022.

Česko žádá mj. třeba o vypuštění limitů pro zvýhodnění jádra. Kromě toho ČR vadí také lhůta pro výstavbu hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva do roku 2050.

Jak informovaly HN.cz, podle českých úřadů nebude z nových jaderných elektráren dokončených po roce 2040 ještě dost radioaktivního odpadu, který by zamířil rovnou do úložiště.

Česko rovněž napsalo komisi, že jeden z požadovaných limitů na vypouštění emisí neumožňuje v ČR stavět plynové elektrárny pro vykrývání stability sítě.

Jde o limit 550 kilogramů oxidu uhličitého na výrobu jedné kilowatthodiny za dobu dvacetiletého provozu. Česko navrhuje zvýšení limitu na 750 až 1 350 kilogramů.

Brusel na začátku roku zveřejnil návrh opatření, po němž dlouhodobě volala řada zemí preferujících jadernou energii, k nimž patří i Česká republika nebo Francie.

EU chce uznat jadernou energii a formy zemního plynu jako „zelené” aktivity v rámci přelomového klasifikačního systému EU, který má finančním trhům pomoci rozhodnout, co se dá považovat za udržitelné investice.

Podle návrhu EU za určitých okolností udělí zelený status kontroverzním zdrojům energie, včetně jádra a zemního plynu.

Česko a Francie chtěly společným postupem docílit zařazení jádra a plynu mezi udržitelné činnosti v rámci společného klasifikačního systému, tzv. taxonomie, pro podporu investic do udržitelného růstu.

Stály však proti Rakousku, Německu a Lucembursku, které byly naopak proti. (pel)

Německo získává nejvíce elektřiny z uhlí. Polsko chce postavit první jadernou elektrárnu

Německo získává nejvíce elektřiny z uhlí. Polsko chce postavit první jadernou elektrárnu