Ministerstva brzdí vyšetřování expremiéra Andreje Babiše v Pandora Papers. Černošický úřad odmítl další resort. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Ministerstva v Česku brzdí vyšetřování expremiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Pandora Papers. Ministerstvo vnitra odmítlo žádost černošického městského úřadu o součinnost ohledně Babišova majetku. S obdobnými žádostmi Černošice neuspěly již na ministerstvech spravedlnosti a zahraničí. Úřad se tím pádem nedostane k dokumentům ze zahraničí a prověřování, zda se Babiš nedopustil přestupku, tak směřuje k odložení. Část již je promlčená, u zbytku uplyne lhůta v polovině roku.

Upozornila na to ČT.

Nový globální projekt Pandora Papers, za kterým stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů ze 117 zemí, pár dní před říjnovými volbami do sněmovny přišel se zjištěním, že tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) si měl přes své offshorové firmy poslat téměř 400 milionů korun, za které si koupil zámek Bigaud a další nemovitosti na francouzské Riviéře.

Odborníci jsou toho názoru, že operace nese znaky praní peněz.

Upozornil na to tehdy web Investigace.cz, podle kterého Babišovi vyšetřování nejen ve Francii, ale i v USA a v Česku.

Černošický úřad se proto snaží prověřit, zda předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš nespáchal přestupek proti zákonu o střetu zájmů – což on sám odmítl. Podle serveru Investigace.cz ale Babiš ve svých majetkových přiznáních neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem.

Ministerstvo vnitra podle černošického úřadu odpovědělo na žádost o součinnost, že „v současné době neexistuje legální možnost, jak v rámci mezinárodního právního styku dožádat dokumenty potřebné pro prověření došlého oznámení“.

Podobně úřad dopadl u ministerstvo zahraničí a spravedlnosti.

V případě firem Blakey Finance Limited na Britských Panenských ostrovech a Boyne Holding L.L.C. registrované ve Washingtonu bylo prověřování možného přestupku s ohledem na metodiku ministerstva spravedlnosti odloženo kvůli promlčení.

Černošický úřad tak pokračuje už jen v prověřování části podnětu, která se týkala neuvedení společnosti SCP Bigaud se sídlem v Monaku v prohlášení do centrálního registru oznámení v roce 2021. Pokud se nepodaří získat dokumenty potřebné pro prověření tohoto oznámení, odpovědnost za tento přestupek zanikne 1. července, uvedl úřad.

Babiš trvale bydlí v Průhonicích a příslušným úřadem obce s rozšířenou působností je pro něj Městský úřad Černošice. Úřad řešil i kauzu střetu zájmů premiéra kvůli tomu, že ovládá média, a v září 2021 mu uložil za přestupek pokutu 250 tisíc korun. Babiš se proti pokutě odvolal a Středočeský kraj pokutu zrušil, rozhodnutí je pravomocné. (pel)

Babiš měl vyvést 400 milionů přes daňové ráje. Koupil si zámek a domy na francouzské Riviéře

Babišův boj o křeslo prezidenta: Expremiér rozhodne v září. Záležet bude i na rodině

Babiš si koupil luxusní karavan: Bude v něm jezdit za voliči. S prezidentskými volbami to prý nesouvisí