Evropská komise navrhuje konec topení plynem v EU do roku 2040. (Ilustrační foto)

Evropská komise (EK) navrhuje konec topení plynem v Evropské unii (EU) do roku 2040. Jde tak o další z bruselských návrhů, jak řešit klimatické změny a globální oteplování. Komise navrhuje také škrtnout od roku 2027 dotace na podporu vytápění plynovými kotli. 

Přísnější ekologická pravidla mají platit také pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise.

Komise také přišla s možností, aby unijní státy společně nakupovaly plyn do strategických zásob. Tím by se mělo předejít jeho nedostatku, stejně jako rychlému růstu cen.

Měly by tak předejít jeho nedostatku, stejně jako rychlému růstu cen.

Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku alespoň o 55 procent proti hodnotám z roku 1990.

Podle klimatického zákona bude muset EU do roku 2050 vypouštět jen tolik emisí, kolik je schopna vyvážit ekologickými opatřeními.

Mohlo by vás také zajímat: Srovnání nejlepších olejových radiátorů.

Brusel se nyní v důsledku energetické krize zaměřil na trh s plynem, který v současnosti tvoří zhruba čtvrtinu celkové spotřeby energie v EU.

Zatímco dnes představuje 95 procent všech plynných energetických zdrojů zemní plyn, do poloviny století by to podle komise měla být výrazná menšina.

Země by měly přejít na využívání ekologicky vyráběného vodíku či bioplynů, což má usnadnit mimo jiné finanční podpora jejich produkce a distribuce.

„Víme, že elektřina samotná nedokáže zajistit veškerou energii, kterou budeme v budoucnu potřebovat. Evropa potřebuje přejít k čistším zdrojům energie. To zahrnuje nahrazení fosilního plynu obnovitelnými a nízkouhlíkovými plyny, jako je vodík,“ řekl Frans Timmermans, výkonný místopředseda EK odpovědný za Zelenou dohodu pro Evropu.

Členské země budou muset pravidelně aktualizovat své plány na renovaci budov podle ekologických kritérií. Plány mají obsahovat i strategii, jak „postupně opustit vytápění a chlazení budov fosilními palivy nejpozději do roku 2040“.

Premiér Andrej Babiš (ANO) nápad EK považuje za nesmysl.

„Je to jenom další návrh, který by podle mého názoru dopadl dramaticky na celou ekonomiku Evropské unie,“ řekl.

Podpořil však možnost společných nákupů plynu do strategických zásob.

Proti návrhům EK se ohradil i dosluhující ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

„Zásadně nesouhlasíme s návrhem EK, která chce do 2040 ukončit vytápění budov plynem a fosilními palivy a zakázat dotace na výměnu plynových kotlů do roku 2027. Energetická krize ukazuje, že mimo OZE (obnovitelné zdroje energie) musíme udržet i stabilní zdroje energie. Cílem není zákaz, ale snižování jejich emisní stopy,” napsal Havlíček na Twitteru.

Jedním z dalších cílů EU je zvýšit do roku 2030 podíl energie z obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě na 40 procent.

Od roku 2035 pak chce Komise automobilkám zakázat, aby jejich nové výrobky produkovaly emise oxidu uhličitého. V praxi by to znamenalo, že by lidé neměli možnost koupit si nové auto na benzinový či dieselový pohon. (pel)