Eurodotace pro malé podnikatele si v Česku shrábli největší agrobaroni. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Eurodotace pro malé podnikatele si v Česku shrábli největší agrobaroni. A to díky výjimce, kterou ČR získala na modernizaci pro velké zemědělské podniky kvůli pandemie koronaviru. Dotace totiž byly původně určené jen pro malé a střední podniky.

Informoval o tom server Seznam Zprávy.

„Okruh žadatelů byl rozšířen i na velké podniky. Cílem tohoto rozšíření bylo zajistit potravinovou soběstačnost, přičemž právě velké zpracovatelské podniky hrají v tomto ohledu významnou roli,“ uvedl Vojtěch Bílý, mluvčí ministerstva zemědělství.

Díky tomu mohou Velké zemědělské skupiny a holdingy nad 250 zaměstnanců a s obratem nad 50 milionů eur (1,27 miliardy korun) od loňského roku dosáhnout na miliardy korun z dotačních programů, které pro ně byly dosud tabu.

V rámci operace Programu rozvoje venkova (PRV), určené na modernizaci zpracovatelských a zemědělských podniků a uvádění výrobků na trh, tak velké podniky mohou získat 1,575 miliardy korun, na které by ještě před pandemií mohly zapomenout. Jde o přibližně polovinu z celkové částky.

Jak upozornily Seznam Zprávy, v posledním 12. kole se navíc rozdávalo dvakrát. Poprvé malým i velkým podnikům, podruhé už pouze těm velkým.

Celkem 20 velkých podniků, které byly „pod čarou“, si tak podle serveru rozdělí 382 milionů korun na rekonstrukci stájí, chovů, skladů i pořízení technologií.

Mezi podniky figuruje například Agro – Měřín miliardáře Gabriela Večeři, který podle informací deníku získá miliony na modernizaci podniku MKS Blízkov,.

Další miliony z evropských dotací vysosá holding Rabbit bývalého šéfa Agrární komory Zdeňka Jandejska na vylepšení technologie míchárny krmiv pro prasata a kuřata v Chotýšově.

A ztratný nebyl ani zpracovatel drůbežího masa Raciola patřící do moravského holdingu Lukrom Zdeňka Červenky.

Zemědělci mohou v programu jednorázově získat až 75 milionů korun.

Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek covidovou výjimku zkritizoval se slovy, že se jedná o nehoráznost.

„Peníze mají jít především malým zemědělským podnikům, které mají šanci něco změnit. Ti velcí nic nezmění, roky ukazují, že si se soběstačností stejně neporadí. My věříme lokální výrobě, zpracování a přidané hodnotě. Jsou tady obrovská jatka, prasečáky, ale malých je tu minimum,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

Ministerstvo se však brání s tím, že pomoc je na místě kvůli specifické struktuře českého zemědělství, kde převládají právě velké farmy. (pel)