Ruský prezident Vladimir Putin rozdával lidu dary. Lidem nadělil krávu, dřevo na zimu, telefon nebo cestu k moři do Soči. 

Ruský prezident Vladimir Putin rozdával lidu dary. Lidem nadělil krávu, dřevo na zimu, telefon nebo cestu k moři do Soči. 

Upozornil na to server iDnes.cz.

Třináctiletý Aljoša Sokolnikov z vesnice na Sibiři požádal Putina o krávu během červnové televizní debaty s ruským prezidentem. Žádost se sice neodvysílala v přímém přenosu, nicméně ji nahrál operátor a začaly se jí zabývat úřady.

Republikové ministerstvo zemědělství nejprve rodině nabídlo, aby se zapojila do programu Agrostart-up a na nákup krávy získala grant. Až když se do toho vložila vládní strana Jednotné Rusko, chlapec vytouženou krávu dostal.

Seniorka Svetlana Kultyginová si pak stěžovala, že už 20 let nemá do domu zaveden plyn na rozdíl od obydlí „prominentů“. Stížností se zabýval gubernátor Sverdlovské oblasti, vyšetřovatelé i prokuratura. Nakonec důchodkyni přivezli palivové dříví s tím, že plyn bude zapojen nejdříve za 2 roky, až bude dostavěno potrubí. Kromě toho se zjistilo, že žádné „papalášské“ chaty v sousedství nejsou.

Desetiletý Makar z Tambovky v Amurské oblasti dostal dva fotbalové dresy – tréninkový a pro zápasy, o které si napsal v dopise.

Žák Danila Prilepa chtěl před čtyřmi lety v televizním přenosu po Putinovi vědět, jak řeší problém se zkorumpovanými hodnostáři a upozornil na pomalé přidělování dotací na bydlení pracovníkům ministerstva vnitra v jednom ze sibiřských regionů, což dopadá právě na chlapcovu rodinu.

Putin se ptal, zda mu otázku někdo připravil, ale chlapec odpověděl, že jej na to připravil život.

Prilepa pak dostal zlatý iPhone s Putinovým portrétem v hodnotě 184 tisíc rublů (asi 56 tisíc korun) jako odměnu za nejlepší otázku od úpravce chytrých mobilů. Nešlo tak sice přímo o dárek od Putina, ale soukromá firma krok zdůvodnila tím, že Putin se nakonec problému, který chlapec nastolil, věnoval.

A nakonec v roce 2017 daroval k narozeninám Anastasiji Votincevové z Iževska zájezd do Soči. Putin tehdy během pracovní cesty do Iževska Anastasii, která žila spolu se sestrou a třemi dětmi v jediném pokoji ve zchátralém domě, navštívil a daroval jí kytici a zájezd do Soči. O rok později dostala byt, stejně tak její sestra. (pel)