Expedice Lambaréné 22 vyráží znovu pomáhat. Zapojit se může každý. (Ilustrační foto)

„Když v roce 1968 odstartovala expedice Lambaréné, která má silnou spojitost s pozdější expedicí Tatra kolem světa, byl to projekt nesoucí myšlenku pomoci lidem. Parta mediků se rozhodla jet Tatrou 138 do nemocnice Alberta Schweitzera v gabunském Lambaréné, kam vezla zásilku léků a medicínské přístroje. Jejich cesta nebyla jednoduchá, museli čelit mnohým překážkám.“

„Tou největší byla ale skutečnost, že přes všechny plány mediky po příjezdu na hranice s Gabonem šokovalo jasné: „Do země vás nepustíme!“ Do Lambaréné vyrazila v roce 1988 další expedice, ta ovšem jela vozem Liaz. Nic proti, ale TATRA JE TATRA!“

Přesně takto začíná text cestovatelů z expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2), který upozorňuje na nový tatrovácký projekt. Tentokrát ale nejde o expedici cestovatelskou, jde o pomocnou ruku v době nejen Covidem zasaženého světa.

„Zamysleli jsme se, jestli můžeme v rámci naší expedice i něco změnit. Je pravda, že bychom mohli jen objevovat cizí země a kultury, a hledat české stopy na naší cestě. Teď se nám ale do cesty postavila možnost vytvořit jednu novou, českou a šlechetnou stopu a navázat tam, kde ostatní se svou snahou skončili,“ objasňuje myšlenku další expedice zakladatel projektu Lambaréné 22 a Tatra kolem světa 2 Marek Havlíček.

„Myslíme si totiž, že na důležité projevy lidskosti by se nemělo zapomínat – a to dobré z naší historie bychom se měli snažit opakovat. Naším cílem je přivézt zdravotnický materiál do nemocnice Lambaréné a symbolicky dokončit expedici Lambaréné 1968 umístěním jejich pamětní desky na nemocnici“, doplnil Havlíček.

V roce 2021 se cestovatelé z TKS2 vydávali vstříc poznávání afrických kultur, jejich kořenů, historii i poznání aktuálního života nejen domorodých kmenů. To vše a i mnohé další pohnutky jim vštípily myšlenku pomoci pralesní nemocnici v Lambaréné.

“Pralesní nemocnici v Lambaréné stále provozují lidé, pokračující v praktikování myšlenek samotného zakladatele. Díky neustále se zvyšujícímu napětí v Gabonu má však nemocnice v této době nemalé problémy a chybí jí základní zdravotnické a laboratorní vybavení. Ráda by však dále poskytovala kvalitní zdravotní péči všem potřebným,“ řekl ředitel nemocnice, Jules Mickala Mouloungui.

Když se tým TKS2 dozvěděl o kritickém stavu vybavení této nemocnice, která má spojitost s Českou republikou, začal se spřádat plán, jak opět uskutečnit šlechetný skutek z roku 1968.

Od nemocnice tým pod vedením Marka Havlíčka dostal konkrétní seznam zařízení a vybavení, který nutně potřebují k tomu, aby mohli dál pokračovat ve své práci.

Vzhledem tomu, že jde koncept náročný na financování, odstartovala na HitHit crowdfundingová kampaň, kde mohou zájemci podpořit tuto šlechetnou myšlenku pomoci lidem v náročné době.

„Myslíme, že obzvlášť v dnešní době bychom měli hledat vzory v nezištných činech našich předchůdců a zajistit, abychom na ně nezapomínali. Expedice Lambaréné 1968 byla expedicí s cílem pomáhat. Šlo o projev soucitu, sounáležitosti, humanity a pomoci, na kterou by se nemělo zapomenout. Naše výprava se nechala tímto šlechetným činem inspirovat a realizace naší výpravy bude vzdáním holdu expedici Lambaréné 1968 a především těm, kteří jí uskutečnili,“ popsal Havlíček.

„Výprava v roce 1968 vynaložila neuvěřitelné úsilí k tomu, aby do Lambaréné dojela, a jen pomyslný krůček před cílem byla zastavena. Nejdůležitější část svého poslání se výpravě tehdy naštěstí podařilo naplnit tím, že dovezla potřebnou pomoc. My bychom chtěli její původní cestu naplnit celou a přivézt naší Tatrou Trajdou do nemocnice i pamětní desku na počest původní významné české tatrovácké výpravy. V neposlední řadě také chceme, aby naše i vaše milovaná Tatra dojela tam, kam před 53 lety nedojela její starší ségra,” dodal Havlíček.

Pro podporu projektu lze navštívit portál www.HitHit.com. Staňte se tím, kdo pomůže celé řadě lidí, možnost je až do 12. 12. 2021. (tis)