Ruský prezident Putin vytyčil Západu nepřekročitelné linie. (Ilustrační foto)

Ruský prezident Putin vytyčil Západu nepřekročitelné linie. Rusko požaduje od Severoatlantické alinace bezpečnostní záruky. Kritizoval NATO za to, že její strategické bombardéry létají 20 kilometrů od ruských hranic a nesou „velmi nebezpečné zbraně.“

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina bere Západ na lehkou váhu varování Moskvy, aby nepřekračoval její „nepřekročitelné linie“.

Rusko proto potřebuje od západních zemí vážně míněné bezpečnostní záruky. V projevu věnovaném zahraniční a bezpečnostní politice to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Putin označil vztahy se Spojenými státy za „neuspokojivé“. Moskva je však podle něj nadále připravená k dialogu s Washingtonem.

Rusko v září oznámilo, že NATO překročí nepřekročitelnou linii, pokud bude rozšiřovat svou vojenskou přítomnost na Ukrajině. Moskva od té doby obviňuje Kyjev a NATO z chování, které vede k destabilizaci černomořského regionu.

„Naši západní partneři zhoršují situaci tím, že Kyjevu dodávají moderní zbraně a provádějí provokativní vojenská cvičení v Černém moři a dalších oblastech blízko naší hranice,“ zdůraznil Putin.

„Ohledně Černého moře to opravdu překračuje určité meze. Strategické bombardéry létají 20 kilometrů od našich hranic a nesou, jak víme, velmi nebezpečné zbraně,“ řekl Putin.

 


Biden a Putin. Ilustrační foto – archiv.


Západní země mají „velmi povrchní postoj ke všem našim varováním a prohlášením o nepřekročitelných liniích“, podotkl dále Putin s tím, že Severoatlantická aliance, s níž Rusko v říjnu přerušilo oficiální styky, zničila veškeré „mechanismy dialogu“.

Představitelům ruské diplomacie dále Putin sdělil, že Rusko potřebuje získat dlouhodobé záruky své bezpečnosti ze strany Západu.

Podotkl však dále, že docílit toho bude obtížné.

V poslední době se oěpt začíná mluvit o možné schůzce Putina a amerického prezidenta Joea Bidena, která by navázala na jejich červnové setkání v Ženevě. To podle Putina otevřelo prostor pro zlepšení vztahů. (sfr)