Nemovitosti v Česku podraží až o 19 procent, odhaduje studie developerských společností zpracovaná CEEC Research. (Ilustrační foto)

Nemovitosti v Česku podraží až o 19 procent, odhaduje studie developerských společností zpracovaná CEEC Research. Vlivem koronakrize došlo k výpadku dodávek stavebního materiálu i nedostatku pracovníků ve stavebnictví. Ceny stavebních materiálů navíc rychlým tempem rostou.

Nejvíce zdražují materiály, jako je ocel, dřevo, plasty, izolační materiály a další.

Téměř devět z deseti oslovených developerů pociťuje zdražování stavebních materiálů (87 procent)  a zbylých 13 procent si všímá zdražování částečně.

Podle 74 procent developerů se již nyní zdražení materiálů promítá v cenách developerských projektů. V průměru více jak desetina oslovených developerů byla nucena realizaci některých staveb odsunout či pozastavit.

Developeři proto odhadují, že v průměru ceny nemovitostí stoupnou o 19 procent.

„Očekáváme stálý mírný růst prodejních cen a pravděpodobné snižování marže vzhledem ke skokovému nárůstu cen stavebních materiálů,“ řekl Martin Svoboda, výkonný ředitel společnosti JRD Development s.r.o.

V průměru 63 procent oslovených developerů pozoruje také zdražování výrobků pro vybavení interiéru (obklady, dlažby, dveře, okna a jiné), a to v průměru o 10 procent.

Zbylých 37 procent podle studie vnímá toto zdražování pouze částečně.

„Cena se promítne přirozeně do koncových cen bytů, navíc prodeje (včetně předprodejů) se budou realizovat až po fixaci ceny díla. To bohužel způsobí ještě větší tlak na straně kupujících. Na problém vzrůstajících cen stavebních prací upozorňujeme dlouhodobě, již před covidem rostla rapidně cena lidské práce z důvodu nedostatku pracovníků ve stavebnictví a chybějících pobídek levnější pracovní síle ze zahraničí,“ upozornil Jan Ludvík, ředitel společnosti KARLÍN GROUP Management a.s., na dlouhodobější problém.

„Bohužel v dnešní době se to navíc potkalo s prudkým zdražováním cen materiálů a výrobků způsobeným zpřetrháním dodavatelských řetězců díky opakovaným lockdownům,“ doplnil Ludvík.

V průměru 16 procent oslovených developerů z výše uvedených důvodů realizaci odsunulo, zbylých 84 procent k odsunutí realizace nepřistoupilo.

„Některé projekty zdražíme, a to ty, kde je na straně prodejních cen elasticita v důsledku mimořádné lokality, kvality a podobně. Jiné projekty, kde jsou kupující na cenu mimořádně citliví, tedy projekty zaměřené na nižší střední třídu a nízkopříjmové skupiny, přestanou dávat smysl a nebudeme o jejich zahájení nebo přípravu ani usilovat,“ popsal možné dopady situace na celkovou výstabu Martin Hubinger, CEO skupiny REALISM Construction s.r.o.

Pouhých 6 procent oslovených developerů bylo z důvodu nedostatku stavebních materiálů nuceno výstavbu pozastavit. Zbylých 94 procent svoji výstavbu nepozastavilo. (pel)