Odcházející Babišova vláda schválila od ledna 2022 navýšení platů státních zaměstnanců o 1 400 korun měsíčně. (Ilustrační foto)

Státním zaměstnancům by od ledna 2022 měly stoupnout platy o 1 400 korun měsíčně. Pracovníci státu a veřejných služeb dostanou 1 000 korun v základu výdělku a 400 korun v odměnách. Schválila to odcházející menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD. 

Informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

„Na vládě jsme dnes schválili slíbené navýšení platů zaměstnancům ve veřejném sektoru od ledna 2022 o 1400 Kč měsíčně. Ve všech stupnicích platových tarifů dojde k rovnoměrnému navýšení o 1000 Kč, dalších 400 Kč půjde do netarifních složek platu,“ oznámila šéfka státní kasy na Twitteru.

Učitelé a pedagogičtí pracovníci by si měli polepšit o 3 procenta.

Zdravotníci s platem do 7. platové třídy o 1 400 Kč měsíčně, od 8. platové třídy výš o 6 procent.

„Platy zdravotníků nejsou primárně financovány z rozpočtu, ale z veřejného zdravotního pojištění podle úhradových vyhlášek,“ dodala Schillerová.

Kabinet podle Schillerové schválil tři nařízení pro zaměstnance státu, pro ozbrojené složky a pro obranu.

Kandidát na budoucího ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS) ovšem už avizoval, že pokud Babišova vláda zvýšení platů pracovníků státu a veřejné sféry o stejnou částku odsouhlasí, nový kabinet tvořený koalicemi SPOLU (ODS, TOP09, KDU-ČSL) a PirSTAN ho zřejmě zruší.

Nynější ministryně financí ale uvedla, že s částkou navíc počítá rozpočet na příští rok. Celkový dopad navýšení platů má činit 11,3 miliardy korun. Do státního rozpočtu z toho byla započtena jen část. Zbylou částku chce vláda získat snížením mandatorních výdajů.

Chystaná vláda koalic SPOLU a PirSTAN ale ohlásila, že hodlá stávající návrh státního rozpočtu překopat a plánuje snížit schodek rozpočtu ČR pro rok 2022 z navrhovaných 377 miliard na 300 miliard korun.

I přes nařízení Babišovou vládou tedy není vůbec jasné, zda platy státních zaměstnanců nakonec porostou.

Průměrný hrubý plat zaměstnance státu se loni zvýšil meziročně o 2 686 korun na 39 747 korun měsíčně. Podle Českého statistického úřadu představovala průměrná hrubá mzda na přepočtené počty zaměstnanců v celé ekonomice 35 662 korun. (pel)

Státních zaměstnanců příští rok přibyde: Výdaje na jejich platy stoupnou o více než 13 miliard

Na platy státních zaměstnanců jde stále více peněz. Zatěžují rozpočet, ale výkonnost klesá